تاکید انجمن سازه های فولادی بر همکاری با سازمان ملی استاندارد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، نشست مشترک انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران با سازمان ملی استاندارد ایران برگزار گشت. این نشست با حضور غلامرضا شریعتی، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، حامد ضیایی، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران و هیات مدیره این انجمن برگزار گشت.

تاکید انجمن سازه های فولادی بر همکاری با سازمان ملی استاندارد

در ابتدای نشست ضیایی با تبریک روز ملی استاندارد، درباره جایگاه ایران در حوزه استاندارد سازه های فولادی در دنیا گفت: ما در این حوزه ضعف های زیادی داریم؛ باید با تدوین و اجرای استاندارها برای ارتقای کیفیت جایگاه خود در صادرات، کار جدی انجام دهیم.

ضیایی گفت: برای همین انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران در نظر دارد با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران و فعالان مالی در این حوزه وارد گردد. بیش از 600 شرکت تولید کننده سازه های فولادی در کشور فعال هستند و گردش مالی آن ها بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان در سال است و صادرات هم در این حوزه انجام می گردد. با توجه به این پتانسیل ما باید به سمت کیفی سازی حرکت کنیم؛ البته تلاش ما بر این است که استانداردهای سازه فولادی پیشرفته و به روز گردد.

او تأکید کرد: ما به اهمیت این صنعت واقف هستیم و بر بالا بردن کیفیت آن تلاش می کنیم؛ ولی خواسته ما این است که استاندارد مخصوص خود را داشته باشیم. چون هر کشوری با استاندارد خود کار می کند و ما هم باید برای بهبود مستمر شرایط خود تلاش کنیم.

بعد از آن علیرضا زرین نژاد عضو هیات مدیره انجمن درباره اهمیت صنایع متعدد برای توسعه کشور، از صنعت خودروسازی تا لوازم خانگی گفت و اینکه در همه این صنایع از فولاد استفاده می گردد. هر کدام از صنایع استانداردهای خاص خود را دارند و توسعه کشور نیازمند توجه به صنعت سازه فولادی است. استانداردهای این صنعت در کیفیت صنایع دیگر هم اثرگذار است. هر چه توجه به استانداردها دقیق تر و علمی تر و به روزتر باشد، برای آینده صنعت کشور مفیدتر خواهد بود.

به گفته زرین نژاد صنعت سازه های فولادی نیاز به حمایت جدی دارد؛ برای همین از سازمان ملی استاندارد انتظار داریم در بهبود کیفیت این حوزه ما را همراهی کنند.

احمد کرمی راد به عنوان یکی دیگر از اعضا هیات مدیره این انجمن گفت: به خاطر تحریم، صنعت و صادرات ما با مسائلی روبرو است ولی همچنان در همین شرایط تحریم ما مالی 2 میلیارد دلاری را بابیش از 600 واحد در سازه های فولادی راهبری می کنیم. از طرفی این صنعت در حوزه های مختلف کاربرد دارد و برای همین بازار اشتغال 50 هزارنفری دارد و باید به این صنعت استراتژیک توجه گردد.

همچنین تأکید شد که ما باید از استانداردهای خودمان استفاده کنیم. هر کشور موقعیت و شرایط خاص خود دارد و باید به این نکته توجه کنیم که هیچ کشوری در اطراف ما توان رقابت با سازه فولادی ایران را ندارند.

بعد از آن بار دیگر ضیایی گفت: نداشتن استاندارد ملی، صنعت ما را دچار مسائلی جدی می کند و برخی جاها صادرات ما به مسائلی برمی خورد. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران آماده است با توجه به قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار درزمینة تدوین استانداردهای صنعت سازه های فولادی با سازمان ملی استاندارد همکاری همه جانبه داشته باشد.

بعد از آن مسلم بیات، معاون نظارت بر اجرای استاندارد و ارزیابی کیفیت گفت: اقتصاد صنعت سازه های فولادی نیاز به بستر سازی دارد اما متأسفانه هنوز استاندارد سازمانی ما شکل نگرفته است. حتماً شما به عنوان انجمن تخصصی که تجربه و دانش دارید در این حوزه ما را همراهی کنید. شما می توانید با تحقیقات میدانی و باتجربه عملی در نوشتن استانداردهای بومی با ما همکاری کنید. به هرحال ما تا به امروز به دلیل برخی خلأها مجبور بودیم از استاندارهای ترجمه ای استفاده کنیم یا ما مجبوریم از ایزو کمک بگیریم و گاهی هم چالش داریم.

بیات ادامه داد: باید از تمام ظرفیت های ممکن برای بهبود شرایط استانداردها بهره بگیریم. یکی از مسائل ما در حوزه کار با انجمن ها، تعدد آن هاست. باید همه تشکل های مرتبط با همدیگر منسجم و هم صدا شوند تا صدایی واحد از آن شنیده گردد. ما هم از همه زیرشاخه ها حمایت می کنیم.

او ادامه داد: تمام تلاش ما این است که خلائی در استاندارد تخصصی نداشته باشیم. باید سیستمی را تعریف کنیم که نتیجه این آزمون و تجربه، بر کیفیت تأثیرگذار باشد. ما در این حوزه علاوه بر استاندارد به بازرسی هم نیاز داریم.

بیات گفت: در حوزه سازه های فولادی به تحقیق و توسعه نیاز داریم. بدون بازرسی و توجه به استانداردها، نباید پایان کار ساختمان داده گردد و باید در مستند سازی به سمتی حرکت کنیم که چندین سال بعد هم بفهمیم یک سازه را چه کسی ساخته است؟

بعد از آن رئیس کمیته استاندارد انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی اتاق ایران گفت: ما در تدوین استاندارهای این صنعت از تمام فرصت ها و دانش روز استفاده می کنیم تا کیفیت این صنعت تقویت گردد. درواقع نبود استاندارد ملی کار را سخت می کند و ما باید شرایط را فراهم کنیم.

بعد از آن بار دیگر بیات تأکید کرد: همه باید در جهت استانداردسازی کارکنیم. البته انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی اتاق ایران می خواهد تفاهم نامه جامع با سازمان استاندارد ملی ایران امضا کند و ما هم به این واقف هستیم که نداشتن استاندارد نقص کار ماست.

همچنین در ادامه این نشست ضیایی تأکید کرد که ما خواستار آن هستیم مدت یک ماه آینده زمینه امضای تفاهم نامه جامع همکاری میان انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران و سازمان ملی استاندارد ایران فراهم گردد.

در بخش پایانی نشست غلامرضا شریعتی، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از اهمیت صنعت سازه فولادی گفت و اینکه برای بهبود این صنعت باید از فرصت های داخلی، از امکانات انجمن های تخصصی استفاده گردد و این استانداردهای موردنیاز در زمان مقرر تدوین گردد. ما تمام تلاش خود را می کنیم که از صنعت سازه های فولادی حمایت گردد؛ داشتن نشان استاندارد به جایگاه صنعت ایران در بازارهای بین المللی کمک کند و آمادگی داریم ظرف یک ماه تفاهم نامه جامع همکاری با انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران با سازمان ملی استاندارد تهیه و امضا گردد.

شریعتی ادامه داد: شما هم باید آمادگی داشته باشید که با برداشته شدن تحریم ها توان رقابت در بازار دنیای را داشته باشید. فاینانس دولت ها به معنی استفاده از تولیدات خود است و ما باید خود را برای این روزها آماده کنیم. شما باید خودتان را برای روزهای آینده آماده کنید و این تفاهم نامه جامع را امضا کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تاکید انجمن سازه های فولادی بر همکاری با سازمان ملی استاندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید انجمن سازه های فولادی بر همکاری با سازمان ملی استاندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید