اصلاح 2 شرط ثبت نام در نهضت ملی مسکن

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، معاون وزیر راه و شهرسازی از اصلاح 2 شرط ثبت نام در نهضت ملی مسکن اطلاع داد و گفت: سابقه سکونت در کلان شهر ها 5 سال است و تغییر نمی کند.

اصلاح 2 شرط ثبت نام در نهضت ملی مسکن

به گزارش گروه مالی گردش 360 به دور دنیا، محمود محمودزاده با یادآوری این که یکی از شروط ثبت نام در نهضت ملی مسکن مربوط به سابقه مالکیت خصوصی بود، اظهار کرد: بر این اساس متقاضیان باید از ابتدای سال 1384 به این سو فاقد مالکیت خصوصی باشند.

وی ادامه داد:، اما با توجه به تلاطم های مالی که تصمیم بر این گرفته شد سابقه مالکیت خصوصی از 16 سال (سال 84 تا کنون) به 5 سال کاهش یابد. به این ترتیب افرادی که قبلا سابقه مالکیت داشته و به هر علتی ملک خود را فروخته اند می توانند با شرط عدم مالکیت خصوصی حداکثر 5 سال امکان ثبت نام نهضت ملی مسکن را دارند.

وی با اشاره به سابقه سکونت در نهضت ملی مسکن به عنوان یکی دیگر از شروط ثبت نام، گفت: یکی از برنامه های ما این است که به کاهش مهاجرت مردم یاری کنیم. در این راستا در حال برنامه ریزی برای کاهش سابقه سکونت هستیم. البته سابقه سکونت در کلانشهر ها همان 5 سال است و تغییر نخواهد کرد.

وی اعلام کرد :، اما برای سایر منطقه ها کشور سابقه سکونت جهت ثبت نام در نهضت ملی مسکن کاهش می یابد که به زودی جزئیات آنرا اعلام خواهیم کرد.

لازم به ذکر است پیش از این احراز شرایط متقاضیان بر اساس ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن به صورت زیر بود.

متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات نهاد های عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).

متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.

زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن.

افراد ذیل نیز می توانند بدون شرط تاهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند:

نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور

معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (20) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.

متقاضیان زن متأهل می توانند با ارائه تعهد نامه محضری از طرف همسر، مبنی بر پذیرش شرایط واگذای به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم ج به نام متقاضی و همسرشان با احراز سایر شرایط قانونی مندرج در شیوه نامه مزبور از مزایا و امکانات این برنامه برخوردار شوند.

دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر موردتقاضا

سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان شهر ها به سایر شهر های کشور به یک سال کاهش می یابد، برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی ربط منتقل می شوند) به استثناء استان تهران (این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.

در شهر های تازه سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر تازه موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهر هایی که به علت عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهر های مجاور ازجمله شهر های تازه معرفی می شوند.

عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی از ابتدای سال 1384 تا کنون.

متقاضیان واجد شرایط تائید شده در سامانه، باید برای استفاده از واحد های مسکونی این برنامه حائز شرایط زیر نیز باشند:

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...).

توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام شده طی مراحل ساخت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اصلاح 2 شرط ثبت نام در نهضت ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح 2 شرط ثبت نام در نهضت ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید