تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، رئیس دانشگاه تهران گفت: در حوزه پژوهش شاهد هستیم که تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شده است که قاعدتاً این تصمیم ها نیازمند کار کارشناسی است.

تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شد

به گزارش گروه دانشگاه گردش 360 به دور دنیا، اولین نشست شورای مدیریت آموزش عالی استان تهران به ریاست دانشگاه تهران و با حضور اعضای شورا از جمله غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف و رؤسای دانشگاه های اصلی تهران شامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس و... برگزار گشت.

این نشست به منظور مرور و تبیین آئین نامه اهداف شکل گیری شورا، بررسی اختیارات اولیه تفویض شده از سوی وزارت عتف به شورای مدیریت استانی و بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه شکل گیری و فعالیت کمیته ها و کارگروه های تخصصی (دوازدهم خرداد) با حضور مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رؤسا و کننده های دانشگاه های عضو شورای مدیریت آموزش عالی استان تهران برگزار گشت.

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این نشست با اشاره به برگزاری پیروز نشست های بین دانشگاهی گفت: تجربه دانشگاه ها در برگزاری نشست های مشترکی همچون اجلاس دانشگاه های بزرگ کشور نشان می دهد که همکاری دانشگاه ها در قالب این گونه نشست ها امر مطلوبی بوده است. همفکری، انتقال تجربه ها، بررسی موضوع ها و تعامل دانشگاه ها در حل مسائل نه تنها در سطح ملی، بلکه در سطح بین المللی هم همواره اجرا شده است.

وی اضافه نمود: لذا، بحث هماهنگی و همفکری به عنوان نخستین هدفی که برای این دبیرخانه ذکر شده است، می تواند فرصت بسیار مغتنمی را برای دانشگاه های استان تهران فراهم آورد. این دانشگاه ها به دلیل اینکه مسائل مشابهی دارند و حوزه های مختلفی را تجربه کرده اند، قطعاً به اشتراک گذاشتن این تجربه ها می تواند مثمر و مفید واقع شود.

نیلی احمدآبادی کاهش بروکراسی را از دیگر موارد مطروحه قابل توجه برشمرد و گفت: وزارت علوم، سیاست واگذاری اختیارات و تصمیم گیری به واحد های ذیصلاح در آموزش عالی و دانشگاه ها را در دستور کار خود قرار داده است، شورای گسترش وزارت نیز تلاش کرده تا حدود اختیارات برنامه ریزی، تصویب رشته و جذب دانشجو را به دانشگاه ها واگذار کند که البته این امر می تواند توسعه یابد. در پژوهش هم شاهد هستیم که تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شده است، قاعدتاً این تصمیم ها نیازمند کار کارشناسی است و ضمن اینکه بروکراسی را کاهش می دهد، ولی نباید فرایند ها را دچار اخلال کند.

رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه در این شورا ما به دنبال کاهش اختیارات دانشگاه ها نخواهیم بود، شرح داد: حضور دانشگاه های بزرگ در استان تهران، شرایط ویژه ای را ایجاد کرده است که شاید در استان های دیگر کشور این شرایط وجود نداشته باشد. این دانشگاه های بزرگ، قبلاً اختیارات بیشتری را نسبت به دانشگاه های شهرستان ها از طرف وزارتخانه دریافت کرده اند، طبیعی است که در این شورا ما به دنبال کاهش آن اختیارات نخواهیم بود، حتی اگر این اختیارات به گونه ای نیز بیشتر شود، یقیناً ما به عنوان یکی از دانشگاه های بزرگ کشور از این رویکرد استقبال خواهیم کرد.

وی در ادامه بیان نمود:، اما ممکن است دانشگاه های استان تهران به لحاظ اختیارات متفاوت باشند و این شورا در این زمینه بتواند به کاهش بروکراسی و به ویژه اتخاذ تصمیم های کارشناسی تر کمک کند. باز تأکید می کنم که فرصت همفکری و به اشتراک گذاشتن تجربه ها موضوع بسیار با ارزشی است که از دوباره کاری ها ممانعت به عمل می آورد و بر استحکام تصمیم ها می افزاید. این جلسه نیز با حضور معاونان وزارت علوم و اعضای شورا به منظور آگاهی از تصمیم های اتخاذ شده و همفکری برای اقدام های بعدی تشکیل شده است.

نیلی احمدآبادی تأکید کرد: قطعاً این شورا نباید سطح اختیارت موجود دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های بزرگ را تغییر دهد، اگر اتفاقی قرار است بیفتد باید برای دانشگاه هایی باشد که اختیارات آن ها محدود است تا این امر بتواند فرایند کار های آن ها را تسهیل تر کند. واقعیت این است که بدنه کارشناسی وزارت علوم، قوی نیست و کارشناسان آموزش عالی در دانشگاه ها هستند. اگر سیستمی را بتوانیم طراحی کنیم که بدنه کارشناسی دانشگاه ها در تصمیم سازی و تصمیم گیری وارد شوند، بسیار بهتر خواهد بود.

وی ادامه داد: این بحثی که تحت عنوان استقلال دانشگاه ها مطرح است، بدین منظور نیست که اختیار بدون مسئولیت باشد، بلکه موضوع این است وقتی اختکمک به دانشگاه واگذار می شود، بر اساس تنوع و خلاقیتی که ایجاد شده است بدنه کارشناسی دانشگاه ها می توانند به آموزش عالی کمک کنند. اما وقتی تصمیم بخواهد در جای دیگری اتخاذ شود، یقیناً این بدنه کارشناسی منفعل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه ها سپرده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید