بروکراسی اداری کی دامن جنگل ها را رها می نماید؟

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، طی سه هفته گذشته شاهد وقوع آتش سوزی های گسترده ای در جنگل های زاگرس در بخش جنوب و جنوب غربی کشور بوده ایم که کانون های اصلی این آتش سوزی ها بیشتر در سه استان کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و بوشهر بوده است و به دلایلی مانند بروکراسی اداری و ناهماهنگی های دستگاه های مختلف، عملیات اطفای حریق در بعضی از این مناطق به طول انجامید.

بروکراسی اداری کی دامن جنگل ها را رها می نماید؟

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، با وجود تمام هشدارهایی که کارشناسان از فصل بهار درباره افزایش احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور داده بودند اما سازمان های متولی آمادگی لازم جهت اقدام به موقع برای اطفای حریق را نداشتند همچنین طی هفته های گذشته تاخیر و بروز مسائل فنی هنگام اعزام بالگردهای آبپاش توسط نیروهای مسلح برای اطفای حریق مشهود بود که به دلیل ناهماهنگی ارگان های مسئولو لزوم انجام بعضی تشریفات و نامه نگاری های اداری عملا مهار آتش را به تاخیر انداخت و باعث گستردگی آن شد.

به عنوان نمونه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز که در مرز استان های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان واقع شده است 8 خرداد ماه شروع شد. علیرغم تمام کوشش های اجرا شده از سوی نهادهای دولتی محلی و داوطلبان در روزهای اول مهار نشد و خاتمه پس از پنج روز و در پی اعزام بالگرد و ارسال بعضی تجهیزات دیگر در 13 خرداد مهار آن به صورت رسمی اعلام شد.

این اتفاق و آتش سوزی های دیگر در جنگل ها و مراتع دیگر طی امسال در حالی رخ داد که کمتر از 8.8 درصد از مساحت کل کشور را جنگل فرا گرفته است و جنگل های زاگرس حدود 40 درصد از جنگل های کل کشور را تشکیل می دهد. هادی کیادلیری- دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور- معتقد است در کشوری مانند ایران با پوشش گیاهی بسیار کم، نابودی هر یک درخت اهمیت زیادی دارد.

در شرایطی که براساس قانون ملی شدن جنگل های کشور کلیه جنگل ها و مراتع کشور جزو اموال عمومی محسوب می گردد و متعلق به دولت است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی می گردد، کارشناسان تاکید می نمایند که دستگاه های مختلف باید هنگام وقوع آتش سوزی جنگل ها و مراتع به سرعت واکنش نشان دهند.

محمد درویش- عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور- به ضرورت حذف موانع بوروکراتیک برای دستیابی به این امر مهم اشاره می نماید و پیشنهاد می نماید ستادهای بحران و استانداران این اختیار را داشته باشند تا موانع بوروکراتیک را حذف نمایند تا در روزهای تعطیل نیز عملیات اطفای حریق و اعزام بالگردها بلافاصله صورت گیرد چراکه مهار شدن آتش در لحظات اولیه بسیار مهم است.

کیادلیری - با استناد به تبصره ماده 47 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع که درباره ضرورت مشارکت ماموران لشکری و کشوری و شهرداری های نزدیک محل وقوع آتش سوزی در اطفای حریق در صورت تقاضای مأمورین جنگلبانی یا بخشداری است،می گوید: نهادهای دولتی مانند هوانیروز باید امکانات و تجهیزات لازم برای مهار آتش سوزی مانند بالگردهای آبپاش را در اختیار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار دهند تا عدم برخورداری این سازمان از امکانات لازم را جبران نمایند این در حالیست که شاهد تاخیر در اعزام تجهیزات و بالگردها به مناطق شعله ور شده به دلیل تخصیص نیافتن بودجه و تعلل در رعایت دستورالعمل های اداری بوده ایم.

احمد رحمانی - عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور - هم معتقد است که برای افزایش سرعت اطفای حریق باید ستادی به نام ستاد بحران با حضور نیروهای مسلح، سازمان جنگل ها، سازمان حفاظت محیط زیست، نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد تشکیل گردد تا با در اختیار داشتن امکانات بتوانند هنگام آتش سوزی در جنگل ها و مراتع به صورت مشترک و با سرعت وارد عمل شوند.

امید سجادیان - عضو هیات مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس - به ضرورت وجود یک سازمان مرجع پیش از وقوع آتش سوزی های جنگلی تاکید می نماید و می گوید: این سازمان باید پیش از وقوع آتش سوزی هماهنگی ها و نامه نگاری های اداری لازم را انجام دهد و با برگزاری مانور در مناطق مستعد آمادگی لازم برای مقابله به موقع با آتش سوزی ها را کسب کند.

اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - در جدیدترین کوشش های دولت برای کاهش خسارات آتش سوزی های جنگلی به عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - و محمدباقر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - دستور داد در ستاد مدیریت بحران با هماهنگی استانداران برنامه ای جامع برای کاهش خسارات وارده به جنگل ها تهیه گردد.

به گزارش گردش 360 به دور دنیا،با توجه به تاکید کارشناسان و دستور دولت و پتانسیل بالای وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در روزهای گرم سال انتظار می رود که موانع اقدام به موقع برای اطفای حریق منابع طبیعی مانند اعزام بالگرد نه تنها برای امسال بلکه طی سال های آینده برطرف گردد چراکه با توجه دلایل متعدد مانند تخریب جنگل ها و تغییرات اقلیمی اتفاق افتاده وقوع چنین آتش سوزی هایی در سنوات بعد دور از انتظار نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بروکراسی اداری کی دامن جنگل ها را رها می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروکراسی اداری کی دامن جنگل ها را رها می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید