بایدن در بیانیه ای نسل کشی ارامنه را برسمیت شناخت

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، رئیس جمهور آمریکا شنبه در بیانیه ای نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی و در دوران جنگ جهانی اول را برسمیت شناخت.

بایدن در بیانیه ای نسل کشی ارامنه را برسمیت شناخت

به گزارش گروه بین الملل گردش 360 به دور دنیا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی را برسمیت شناخت.

بایدن در بیانیه خود گفت: هر سال در این روز، ما کسانی که در نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی کشته شدند را یادآوری می کنیم تا بار دیگر بر تعهد خود برای جلوگیری از چنین رویدادی تاکید کنیم.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه بیانیه خود نوشت که در 24 آوریل 1915، یک میلیون و پانصد هزار ارمنی توسط امپراطوری عثمانی قتل عام شدند.

بعضی کشورها در سال های گذشته، ادعا نموده اند که امپراطوری عثمانی در جنگ اول جهانی مرتکب کشتار ارامنه شده و از آن بعنوان نسل کشی یاد نموده اند. این در حالی است که ترکیه قویا هرگونه ادعای نسل کشی ارامنه را رد نموده و برسمیت شناختن این موضوع را خصمانه دانسته است.

ترکیه که یکی از متحدان اصلی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می آید، بارها به واشنگتن درباره برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه هشدار داده و اعلام نموده که این حادثه بخشی از درگیری ها در جریان جنگ جهانی اول بوده است.

بایدن در بیانیه امشب خود از لفظ نسل کشی برای این رویداد استفاده نموده است، عبارتی که رؤسای جمهور سابق آمریکا از آن استفاده ننموده بودند.

روز چهارشنبه گذشته بیش از 100 عضو کنگره آمریکا، در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا از وی خواستند که به طور رسمی رویداد 24 آوریل 1915 را نسل کشی توصیف کند.

بیانیه روز شنبه بایدن، هیچ مفاد قانونی علیه ترکیه به همراه نخواهد داشت و حتی اگر وزارت امور خارجه آمریکا اقدام به صدور بیانیه رسمی در این باره کند اما هیچگونه تحریم یا پیامدی را علیه آنکارا به همراه نخواهد داشت.

موضع ترکیه درقبال حوادث سال 1915 این است که مرگ ارامنه در شرق آناتولی زمانی روی داد که تعدادی از آنها در کنار حمله روسیه به این منطقه قرار گرفته و علیه امپراطوری عثمانی قیام کردند.

ترکیه با کاربرد لفط نسل کشی برای این حادثه مخالف بوده و می گوید که این تراژدی در هر دو طرف درگیری تلفاتی به همراه داشته است.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بایدن در بیانیه ای نسل کشی ارامنه را برسمیت شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن در بیانیه ای نسل کشی ارامنه را برسمیت شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید