رویترز: ژاپن ایران را از برنامه خود برای اعزام نیرو به خاورمیانه آگاه کرد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، فارس نوشت:یک رسانه انگلیسی به نقل از مقام دولت ژاپن مدعی شده آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن روز آدینه رئیس جمهور حسن روحانی را از طرح توکیو برای اعزام نیروی دریایی به خاورمیانه (غرب آسیا) جهت محافظت از کشتی های خود آگاه نموده است.

رویترز: ژاپن ایران را از برنامه خود برای اعزام نیرو به خاورمیانه آگاه کرد

این مقام ژاپنی که به نامش اشاره نشده، بعد از گفت وگوی آبه و روحانی در توکیو در جمع گردش 360 به دور دنیا صحبت نموده است.

به گزارش رویترز، مقام ژاپنی ادعا نموده حسن روحانی در پاسخ گفته که از قصد ژاپن برای یاری به امنیت تردد دریایی مطلع است. وی ادعا نموده است: آبه در آغاز دیدارش با روحانی گفت: درباره شدت دریافت تنش ها در خاورمیانه به شدت نگران هستم.

مأموریت نیروهای ژاپن، عملیات در آب های آزاد خلیج عمان، شمال دریای عربی و خلیج عدن را شامل می گردد.

پیش نویس طرحی که به تأیید ائتلاف حاکم ژاپن رسیده حاکی است این کشور قصد اعزام یک ناوشکن و هواپیمای گشت زنی P-3C برای گردآوری اطلاعات در منطقه خلیج فارس دارد.

در این پیش نویس آمده است در صورت بروز شرایط اضطراری، وزیر دفاع حکمی ویژه صادر نموده و به نیروها اجازه خواهد داد جهت محافظت از کشتی ها اقدام به شلیک به طرف نیروهای مهاجم نمایند.

رسانه های محلی ژاپن گفته اند کابینه آبه شینزو این طرح را تا هفته آینده تأیید خواهند کرد.

دو ائتلاف اروپایی و آمریکایی درحالی درخلیج فارس شکل می گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و بازگشت تحریم های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به 14000 نیروی آمریکایی به منطقه،تنش ها درخلیج فارس را به میزان کم سابقه ای افزایش داده است.

ژاپن، به عنوان یکی از متحدان آمریکا که روابط محبت آمیز ای با ایران دارد میخواهد بدون پیوستن به ائتلاف آمریکا جهت محافظت از کشتی ها به منطقه نیرو اعزام کند.

واشنگتن مدعی است که حضور ناوهای هواپیمابر، بمب افکن ها و هزاران نیروی نظامی این کشور در منطقه با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر ایران انجام شده است. تهران با رد این ادعا، گفت وگوی منطقه ای برای کاهش تنش را در قالب ابتکار صلح هرمز پیشنهاد نموده است.

پیش از این یک سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه روز پنج شنبه اعلام نموده بود ائتلاف دریایی تحت رهبری اروپا که با موضوع فرانسه شکل گرفته، از ماه آینده میلادی در خلیج فارس آغاز به کار می نماید.

آنه سسیل اورتمان معاون سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه در این مورد گفت: ناوچه کوربت از ابتدای سال آینده میلادی (11 دی) در ابتکار امنیت دریایی اروپایی مشارکت خواهد نمود.

دولت فرانسه از چند ماه پیش طرح تشکیل ارتش واحد اروپایی را ارائه نموده و همزمان از مشارکت در ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا که به بهانه مقابله با تهدید ایران در خلیج فارس شکل گرفته، خودداری نموده است.

آلمان، هلند و دانمارک از جمله دیگر اعضای ائتلاف اروپایی هستند. این ائتلاف قرار است در ابتدا کار خود را با حدود 10 عضو آغاز کند و مقر آن در پایگاه نظامی فرانسه ابوظبی امارات عربی متحده خواهد بود. این پایگاه قرار است ظرف چند ماه آینده عملیاتی گردد.

دو ائتلاف اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و بازگشت تحریم های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به 14000 نیروی آمریکایی به منطقه، تنش ها در خلیج فارس را به میزان کم سابقه ای افزایش داده است.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "رویترز: ژاپن ایران را از برنامه خود برای اعزام نیرو به خاورمیانه آگاه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: ژاپن ایران را از برنامه خود برای اعزام نیرو به خاورمیانه آگاه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید