اطلاعیه بورس انرژی درخصوص فروش اوراق سلف نفتی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، خبرنگاران: خبر نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت در روز یکشنبه 26 مرداد درحالی منتشر شد که بعضی آن را با طرح گشایش مالی که رئیس جمهور پیش از این اعلام نموده بود یکی دانستند؛ درحالی که انتشار اوراق سلف نفتی با طرح اعلامی رئیس جمهور متفاوت است.

اطلاعیه بورس انرژی درخصوص فروش اوراق سلف نفتی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا به نقل از ایسنا: بورس انرژی در اطلاعیه ای گفت که نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت یکشنبه آینده 26 مرداد ماه در تالار بورس انرژی عرضه خواهد شد. در این اطلاعیه تاکید شده است که 529 هزار و 312 بشکه نفت خام سنگین ایران در روز یکشنبه عرضه خواهد شد. قیمت هر بشکه 944 هزار و 622 تومان مشخص شده است. اوراق سلف نفتی دو ساله بوده و سر رسید قرارداد 26 مرداد 1401 است.

همچنین ذکر شده است که حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر 20 هزار بشکه است. حداکثر 10 روز کاری پس از انتها دوره عرضه اولیه معاملات ثانویه این اوراق شروع می گردد و ساعت معاملات ثانویه نیز از 8:30 تا 12:30 روزهای کاری بازار سرمایه مشخص شده است.

تفاوت بین اوراق سلف و طرح گشایش مالی

پس از انتشار این خبر، عده ای آن را با طرح گشایش مالی که چندی پیش حسن روحانی-رئیس جمهور- وعده آن را داده بود یکی دانستند. طبق این طرح دولت در نظر دارد این امکان را برای مردم ایجاد کند تا بتوانند بر اساس توان خود از یک تا 100 هزار بشکه نفت بخرند.

در این راستا، سید علی حسینی-مدیرعامل بورس انرژی - برای رفع کردن سوءتفاهم پیش آمده گفت که انتشار اوراق سلف نفتی روز یکشنبه با طرح اعلامی رئیس جمهور متفاوت است.

به گفته وی طرح اعلامی رئیس جمهور، در صورت نهایی شدن الزامات حقوقی و مقررات اجرایی آن در قالب یک برنامه و به وسیله مراجع ذیربط اطلاع رسانی خواهد شد و با انتشار اوراق سلف در روز یکشنبه تفاوت دارد.

همچنین کارشناسان تاکید کردند که این طرح همان طرحی است که هر سال شاهد انجام آن هستیم و ارتباطی با طرح جدید دولت ندارد. موضوعی که رییس جمهور مطرح نموده مربوط به رشد مالی، خروج از رکود و فعال شدن پروژه های مالی بوده و این موضوع با این طرح تفاوت دارد.

منبع: اقتصادنیوز

به "اطلاعیه بورس انرژی درخصوص فروش اوراق سلف نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه بورس انرژی درخصوص فروش اوراق سلف نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید