آقایان مسئولین! اشکال از اینترنت نیست، از رفتار شما با مردم است

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، این روز ها به اسم یکی از موضوعات مهم روز در رسانه ها به ویژه فضای مجازی و همینطور در محافل خانوادگی مطرح است.

آقایان مسئولین! اشکال از اینترنت نیست، از رفتار شما با مردم است

آن دسته از کنندگان مجلس که با این طرح موافق هستند کوشش می کنند افکار عمومی را با توجیهاتی از قبیل اینکه تا راه اندازی اینترنت ملی، استفاده از اینترنت بین المللی ادامه خواهد داشت آرام و راضی نگهدارند، ولی کنندگان مخالف و همینطور کاربران و اصحاب رسانه با اصل این طرح مخالفند و برای آن عوارض منفی فراوانی برمی شمرند.

در جمع بندی مباحث مطرح شده به وسیله هواداران و مخالفان این طرح، آنچه مغفول مانده نگاه حکمرانی به آنست. با اینکه طراحان اصولاً با دید حکمرانی به سراغ این طرح رفته اند در این باره سخن نمی گویند و مخالفان هم به سراغ محدودیت ها می فرایند و مضراتی که اجرای این طرح برای کسب و کار و ارتباطات دارد را مطرح می کنند. این ها همه از موضوعات مرتبط با طرح هستند، ولی در زمره فروعند و پرداختن به آن ها غفلت از اصل ماجراست.

نمی توان در وجود مضرات شبکه های اجتماعی تردید کرد کمااینکه فواید آن را هم نمی توان نادیده گرفت. در کنار این واقعیت ها، واقعیت مهم تر اینست که با این پدیده نمی توان درافتاد بلکه به جای درافتادن باید از آن استفاده صحیح کرد و راهی برای مصون ماندن از عوارض منفی آن پیدا کرد.

نگاه حکمرانی به شبکه های اجتماعی اگر مبتنی بر مسدود کردن، محدود کردن، فیلتر کردن و گزینشی برخورد کردن باشد، هرگز جواب نخواهد داد. این را درباره تلگرام امتحان کردید و به همین واقعیت رسیدید. با اینحال، درصدد همانگونه برخورد کردن با اینترنت بین المللی برآمدن، جای سؤال فراوان دارد.

در خصوص طرح صیانت، راه درست اینست که کنندگان مجلس طرح صیانت از صفات حکمرانی عادلانه از نظر اسلام را جایگزین آن کنند و قبل از سایر کارگزاران نظام، خود کنندگان در یک دوره زمانی معین برای منطبق نمودن رفتار خود با این طرح تمرین کنند و سپس اجرای آن را برای سایر مسئولین نظام الزامی کنند.

اگر مسئولان نظام جمهوری اسلامی در قوای سه گانه و تمام دستگاه های تابعه رفتار خود را بر مبنای عدالت اسلامی منطبق کنند و از هر نظر به رعایت حقوق عامه مردم پای بندی نشان بدهند، گرایش مردم به آن ها و به نظام و انقلاب اسلامی چنان خواهد شد که نه اینترنت، نه ماهواره و نه هیچ ابزار قدرتمند دیگری نخواهد توانست میان مردم ایران و مسئولینشان کمترین فاصله ای بیندازد.

الآن اگر فضای مجازی حضرات مسئولین را دچار نگرانی نموده، به علت بد بودن فضای مجازی نیست بلکه به علت بد بودن رفتار خود مسئولین با مردم و حتی با همدیگر است. شما اگر با مردم عادلانه رفتار کنید، حقوق آن ها را رعایت نمائید، آزادی های مشروعشان را به رسمیت بشناسید، به حق انتخابشان پای بندی نشان بدهید و از جنگ قدرت که زندگی و معیشت مردم را تباه نموده است دست بردارید، مردم چشمشان را به شما می دوزند و گوششان را بدهکار شما می کنند و سخن شما را بر هر سخن دیگری از هر جا و هر کس باشد ترجیح می دهند.

مشکل اینست که اکنون شما با مردم چنین رابطه ای ندارید و به همین علت است که از اینترنت نگران هستید. شما اگر رفتارتان را تغییر دهید و کاری کنید که بتوانید بر قلب ها حکمرانی کنید، خواهید دید که هیچ نیازی به مسدود کردن یا محدود کردن و یا فیلتر کردن شبکه های اجتماعی ندارید. شما حکمرانان باید نگاهتان به شبکه های اجتماعی را تغییر دهید.

منبع: فرارو

به "آقایان مسئولین! اشکال از اینترنت نیست، از رفتار شما با مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقایان مسئولین! اشکال از اینترنت نیست، از رفتار شما با مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید