گلو دردهای بچه ها را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، تهران (پانا) - گلو درد یکی از شایع ترین بیماری های دوران کودکی است. گلو درد معمولا نشان دهنده عفونت دستگاه تنفسی است. این بیماری می تواند به دلیل التهاب لوزه ها که به وسیله نوعی میکروب ایجاد می گردد یا در بیشتر موارد به دلیل یک ویروس مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد گردد. اگر میکروب یا ویروسی از راه بینی یا دهان وارد حلق گردد ، سبب تورم لوزه ها و حلق می گردد و ایجاد گلو درد می نماید.

گلو دردهای بچه ها را چگونه درمان کنیم؟

ویروس های مختلفی ممکن است ایجاد گلو درد نمایند. کودکی که مبتلا به گلو درد ویروسی می شود در بعضی موارد علائم دیگری مانند قرمزی چشم ، ترشح از بینی ، گرفتگی صدا ، سرفه ، نفس تنگی و خس خس دارد . تشخیص و درمان این نوع گلو درد با پزشک متخصص است . ولی به طور کلی درمان عبارتند از استراحت ، نوشیدن مایعات و استفاده از تب بر مسکن می باشد . چون آنتی بیوتک ها بر روی ویروس ها موثر نیستند ، مصرف آنها بی فایده است .

گلو درد ناشی از باکتری

بچه ها در هر سنی ممکن است به این گلو درد مبتلا شوند . علائمی که در بچه ها دیده می شوند بستگی به سن آنها دارد .

در صورت چرکی بودن گلو با مصرف آنتی بیوتیک 24 ساعت بعد از آغاز مصرف آنتی بیوتیک علائم کاهش می یابد.برای مشخص وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی بچه ها ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

گلو درد در نوزادان کمتر از شش ماه

آبریزش شفاف یا ترشحات مخاطی از بینی ، بی اشتهایی ، گریه زیاد ، بی خوابی و تحریک پذیری است و درجه حرارت بدن کودک ممکن است مختصری بالا باشد .

گلو درد در بچه ها 6 ماهه تا 3 ساله

ویژگی های گلو درد ناشی از این باکتری در این سن اینست که حقیقتا کودک مبتلا به تورم حلق و بینی است . ترشحات غلیظ و چرکی ممکن است از بینی او دفع شود . غدد لنفاوی او بزرگ است و تب او در حدود 38 تا 3 درجه سانتیگراد است . کودک در این سن ممکن است در نتیجه این گلو درد دچار گوش درد و سینوزیت شود.

گلو درد در بچه ها بزرگتر از 3 سال

در این سن بیماری به شکل ورم شدید لوزه ها یا تمام حلق ظاهر می شود. کودک در هنگام بلع در گلوی خود درد شدیدی احساس می نماید و از سردرد شکایت داد و کاملا بی اشتهاست .

نشانه های گلودرد چرکی

گلودرد و سوزش در ناحیه گلو بخصوص در هنگام قورت دادن غذا، تب، تورم و دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه گردن، احساس خستگی و کوفتگی بدن، لوزه ها متورم و اغلب با نقاط چرکی پوشیده می شود، ناحیه سقف دهان قرمز رنگ و ملتهب می شود.

مشاهده سرفه، گرفتگی صدا و آبریزش بینی از نشانه های گلودرد چرکی نبوده و بیشتر ویروسی است.

در صورت چرکی بودن گلو با مصرف آنتی بیوتیک 24 ساعت بعد از آغاز مصرف آنتی بیوتیک علائم کاهش می یابد.

عواقب درمان نکردن گلودرد چرکی: تب روماتیسمی، آسیب به کلیه ها و قلب می باشد.

لطفا در صورت گلودرد کودک تا 24 ساعت به مدرسه یا مهد نرود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "گلو دردهای بچه ها را چگونه درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلو دردهای بچه ها را چگونه درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید