نکات مهم در شست وشو و نظافت مبلمان

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، فصل، فصل خانه تکانی است. فصلی که به سنت دیرینه ما ایرانی ها هر سال در ماه های پایانی آن خانم های ایرانی به نظافت کلی و زدودن گرد و غبار یک سال از چهره خانه می پردازند.

نکات مهم در شست وشو و نظافت مبلمان

قطعا در این میان نظافت و شست وشوی بعضی از لوازم، به ویژه لوازم گران قیمت دقت بیشتری می طلبد، زیرا عدم رعایت بعضی از نکات ممکن است صدماتی به این لوازم وارد آورده و ما را ناچار به خرید یک نمونه جدید یا صرف بهایی هنگفت بابت تعمیر و برطرف و رجوع عیب و ایراد حاصله کند. به همین دلیل بهتر است به قول قدیمی ها پیشگیری قبل از وقوع نموده و با رعایت نکاتی از آسیب دیدگی لوازم خانه جلوگیری کنیم. در میان لوازم خانه مبلمان به دلیل اینکه در معرض ترین و پر استفاده ترین لوازم هستند احتیاج به شست وشوی هر ساله دارند. با توجه به افزایش قیمت مبلمان طی سال های اخیر هم اکثرا سعی می نمایند در نگهداری از آن نهایت دقت را نمایند تا آسیبی به آن وارد نگردد. اما شست وشو و گردگیری هر نوع مبلی احتیاج به رعایت مواردی دارد که در این بخش ما به تفصیل بیان می کنیم. اگر به این موضوع علاقه مندید، اگر قصد دارید گرد و غبار و اثر یک سال استفاده مداوم از مبلمان را بزدایید و به دنبال راه حل مناسب هستید، این مطلب را بخوانید:

نگهداری و شست وشوی مبلمان پارچه ای

برای شست وشوی مبل های پارچه ای بهترین راه استفاده از شامپو فرش است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش ریخته و با یک پارچه نرم ولی مقاوم مبلمان را شست وشو دهید.

در خصوص استفاده از شامپو فرش برای نظافت مبلمان هم باید بگویم که این محصولات، آلودگی را از بین می برند اما چون مبل پس از شامپو فرش کشیدن، دیگر آب کشی نمی گردد و در آن باقی می ماند و خشک می گردد، این می تواند باعث پخش ذرات آلودگی در سطح مبل گردد.

پس بهتر است بعد از شامپو کردن مبل هایتان، با یک بخارشو یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل ها را از بین ببرید.

>>>قبل از اینکه مبلمان را با شامپو فرش شست وشو دهید، قسمتی از مبل را شسته و امتحان کنید که پارچه مبل رنگ ندهد.

>>>بعضی از مبل های پارچه ای مخملی احتیاجی به شامپو کشی و شست وشو ندارند و کافی است با یک پارچه گرد و غبار روی مبل را زدود.

  • پاک کردن قسمت های چوبی مبل

برای پاک کردن قسمت های چوبی مبل بهتر است از پارچه خشک یا پارافین بهره ببرید؛ اما هنگام استفاده از پارافین نهایت دقت را کنید تا پارچه به پارافین آغشته نگردد.

برای شست وشوی مبل هایی که از ترکیب چرم و پارچه ساخته شده اند نیز بهتر است نهایت دقت را داشته باشید؛ زیرا هر قسمت را باید به شیوه ای که شرح دادیم؛ شست وشو دهید.

  • به بخار شور اعتماد کنید

زیرا استفاده از بخارشور یکی از راه حلهای مناسب برای شست وشوی مبلمان خانگی است. البته باید میزان و شدت بخار را بسنجیم. بخار متصاعدشده از دستگاه بخارشوی از طریق مقدار اندکی آب فراوری می گردد و همین حجم اندک باعث می گردد رطوبت کم و بخار با حرارت بسیار بالا درون سطوح و درزها نفوذ کند و به تمیزی آنها منجر گردد. این بخار معمولا برای سطوح هایپرآلرژن هم قابل استفاده است و چون در آن از هیچ ماده شوینده شیمیایی استفاده نمی گردد، خطری برای مبتلایان به آلرژی در بر ندارد. علاوه بر این حرارت بالای این بخار می تواند قارچ ها و باکتری های مبلمان را از بین ببرد و خانه تان را عاری از آلرژی کند.

از بین بردن لکه های گوناگون از روی مبل

لکه های روی مبل انوع گوناگونی دارند. ممکن است روی مبل شما لکه چربی یا شیمیایی یا جای رد قلم و اتوماتیک مانده باشد. حتی ممکن است مبلمان شما از طریق سیگار سوخته باشد. باید بگوییم که این مسائل قابل برطرف است و بهتر است در این گرانی فکر خرید مبلمان جدید را از سر بیرون کنید و به سراغ شوینده و پاک نماینده ها بروید.

البته هرکدام از این لکه ها روی مبل خاصی به شیوه ای متفاوت پاک می گردد. که در این قسمت ما به طور جداگانه در این مورد شرح می دهیم:

  • اثر سوختگی یا زردی سیگار را هم می توانید با یک حبه قند از بین ببرید. روش کار هم ساده است. قند را روی لکه بمالید و آن قدر این کار را ادامه دهید تا پاک گردد. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.
  • اگر جنس رویه مبل شما از پارچه کرکدار است با کمی شیر آن را خیس و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید.
  • لکه جوهر روی مبل را هم می توان از بین برد. مراحل کار به این ترتیب است؛ اول آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. راه دیگری هم وجود دارد، ابتدا محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودردستی رویه مبل را شست وشو دهید.
  • برای پاک کردن لکه چربی روی مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، راه ساده تری هم وجود دارد، با یک برگه کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید گردد.
  • و نکته آخر اینکه لکه برهای شیمیایی و آماده مصرف در فروشگاه ها وجود دارد که با خریدن آنها می توانید بعضی لکه ها را پاک کنید. برای استفاده از این لکه برها حتما به روش مصرف آن دقت کنید و یادتان باشد بدون دستکش از این مواد استفاده نکنید و ضمناً از قبل تحقیق کنید که این مواد موجب آسیب پارچه یا چرم مبل نگردد.

سایر موارد

1 -گاه پیش می آید که لکه روی مبلمان به هیچ وجه پاک نمی گردد. در چنین شرایطی اگر به فکر تعویض مبلمان نیستید، می توانید رویه مبلمان را تعویض کنید.

اگرچه این کار نیز هزینه زیادی می طلبد؛ اما در هر حال کمتر از هزینه تعویض مبلمان است.

2- برای پاک کردن سطوح چوبی یا میز و جایگاه ها به هیچ وجه از مواد شوینده استفاده نکنید. بهترین راه برای پاک کردن این سطوح دستمال خشک یا کمی مرطوب است.

برای درخشان شدن این سطوح هم می توانید پس از زدودن گرد و غبار از پارافین بهره ببرید.

3 -برای جلوگیری از لک شدن یا کثیف شدن پارچه مبلمان بهتر است در طول سال از رویه یا لباس های مبل که این روزها در انواع گوناگونی در بازار وجود است، بهره ببرید. این کار ضمن جلوگیری از کثیف شدن پارچه مبل به طولانی شدن عمر آن هم منجر می گردد.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: هفت گنج

به "نکات مهم در شست وشو و نظافت مبلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم در شست وشو و نظافت مبلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید