نکاتی درمورد ویتامین سی که نمی دانستید

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، شاید بتوان گفت ویتامین سی پرمصرف ترین ویتامین در بین بقیه ویتامین ها باشد و به همین دلیل، بهتر است راجع به آن بیشتر بدانیم.

نکاتی درمورد ویتامین سی که نمی دانستید

ویتامین سی یا ث یک ویتامین مغذی حیاتی است که پستاندارانی مانند میمون و انسان آن را دریافت می کنند. همچنین باید بگوییم که بعضی ماهی ها و پرندگان نیز این ویتامین را دریافت می کنند. در سال 1928 میلادی انسان توانست به کشف ویتامین سی در پرتقال برسد و اولین بار این ویتامین در میوه پرتقال توسط انسان ها کشف شد.

از آنجایی که ویتامین سی در دسته ویتامین ها قرار گرفته است، برای بیشتر مردم بی خطر محسوب می گردد و در واقع برای حفظ سلامت و ادامه حیات لازم نیز است.

هنگامی که سرما می خوریم، آب پرتقال یکی از گزینه هایی است که همیشه در فرایند درمان حضور دارد. در شرایطی که باور عمومی بر این است که ویتامین سی به شیوه ای جادویی موجب بهبودی سرماخوردگی می گردد، اما تقریبا تا دوره بیماری به اتمام نرسد از شر نشانه های آن مانند سرفه و آبریزش بینی خلاص نمی شوید. اما آیا ویتامین سی تاثیری در پیشگیری و درمان سرماخوردگی دارد؟

یک معادله قدیمی | ارتباط ویتامین سی و سرماخوردگی

ویتامین سی یکی از مهم ترین مواد مغذی مورد احتیاج بدن است زیرا از ویژگی های آنتی اکسیدانی بهره می برد. ویتامین سی همانند دیگر ویتامین ها برای سلامت بدن انسان لازم است. اگر به میزان کافی ویتامین دریافت نکنید، نتیجه ای جز مرگ در انتظار شما نخواهد بود. بیماری اسکوربوت زمانی شکل می گیرد که با کمبود ویتامین سی روبرو هستید.

ویتامین سی چه کاری انجام می دهد؟

بیشتر ما فکر می کنیم ویتامین سی تنها تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و از این رو، در زمان بیماری به آب پرتقال احتیاج داریم اما در واقعیت، کارهای بیشتری انجام می دهد. ویتامین سی به ساخت کلاژن یاری می نماید و بر همین اساس، برای پوست و بافت های همبند مهم است. همچنین، این ویتامین به جذب آهن و درمان زخم ها یاری می نماید و آنتی اکسیدانی قدرتمند است که با رادیکال های آزاد مقابله می نماید. خوشبختانه، اگر پرتقال و آب پرتقال دوست ندارید، ویتامین سی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می گردد و از این رو، به راحتی می توانید مقدار کافی از آن را تنها به وسیله رژیم غذایی خود دریافت کنید. افزون بر آب مرکبات مانند آب پرتقال، ویتامین سی در مواد غذایی دیگر مانند کیوی، بروکلی، توت فرنگی، کلم کیل، و جوانه بروکسل یافت می گردد. همچنین، فلفل دلمه ای قرمز ممکن است یکی از غنی ترین منابع برای این ویتامین باشد.

هر فرد به چه میزان ویتامین سی در روز احتیاج دارد؟

به طور کلی مقدار توصیه شده ویتامین سی دریافتی در روز برای بانوان برابر با 75 میلی گرم و برای آقایان 90 میلی گرم است. این میزان می تواند به وسیله رژیم غذایی تامین گردد. با این وجود، افرادی که سیگار می کشند احتیاجمند مصرف ویتامین سی بیشتر هستند که می تواند تا 35 میلی گرم بیشتر نسبت به افراد غیر سیگاری باشد زیرا سیگار کشیدن موجب تخلیه این ویتامین از بدن می گردد.

چه زمانی باید مکمل ویتامین سی مصرف کرد؟

به طور کلی، بهترین روش برای دریافت ویتامین سی به وسیله رژیم غذایی است. بر همین اساس، اگر یک رژیم غذایی خوب و متعادل را دنبال کنید، احتمالا به میزان لازم از این ویتامین در طول روز دریافت می کنید. اما اگر این گونه نیست، استفاده از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین سی ایده خوبی محسوب می گردد. البته بیشتر مردم احتیاجی به مصرف مکمل های ویتامین سی ندارند.

آیا ویتامین سی در درمان سرماخوردگی نقش دارد؟

متاسفانه به نظر نمی رسد ویتامین سی نقشی جادویی در درمان سرماخوردگی داشته باشد. اگر احساس می کنید قرار است بیمار شوید، ویتامین سی نمی تواند از آن پیشگیری کند، اما شاید در کاهش دوره بیماری سرماخوردگی موثر باشد. بهتر است در طول سال به میزان کافی ویتامین سی مصرف کنید، اما انتظار معجزه از این ویتامین در زمان سرماخوردگی نداشته باشید.

آیا خطراتی مرتبط با مصرف ویتامین سی وجود دارند؟

از آنجایی که ویتامین سی در دسته ویتامین ها قرار گرفته است، به طور کلی، برای بیشتر مردم بی خطر محسوب می گردد و در واقع برای حفظ سلامت و ادامه حیات لازم نیز است. اما اگر بیش از اندازه ویتامین سی مصرف کنید، ممکن است با خطر ابتلا به بعضی مسائل دستگاه گوارش روبرو شوید. خوشبختانه این شرایط به طور معمول رخ نمی دهد مگر آن که دوزهای به واقع بالا از این ویتامین دریافت کنید.

چه افرادی نباید ویتامین سی مصرف کنند؟

به طور کلی ویتامین سی برای همه بی خطر است، اما افرادی که بعضی داروهای تعیین مانند ضد انعقادها را مصرف می کنند باید در این زمینه با پزشک خود صحبت کنند. همچنین، بعضی مکمل های ویتامین سی از ذرت تهیه می شوند و اگر نسبت به ذرت حساسیت دارید، ممکن است مصرف این مکمل ها مشکل آفرین باشد.

منبع: دکتر سلام

منبع: همگردی

به "نکاتی درمورد ویتامین سی که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درمورد ویتامین سی که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید