رحمتی: فکر کردن به کسب سهمیه آسیا چیزی عایدمان نمی کند، موفقیت در مربیگری به مدرک داشتن نیست!

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، سیدمهدی رحمتی سرمربی تیم فوتبال پدیده مشهد اعتقاد دارد تنها با فکر کردن به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا چیزی عاید آنها نمی شود و فقط تمرکزشان را به هم می ریزد.

رحمتی: فکر کردن به کسب سهمیه آسیا چیزی عایدمان نمی کند، موفقیت در مربیگری به مدرک داشتن نیست!

به گزارش گردش 360 به دور دنیا و به نقل از سایت باشگاه پدیده خراسان، مهدی رحمتی درباره نتایج اخیر تیمش و دیگر مسائل صحبت هایی را انجام داد که در زیر می خوانید:

در همین ابتدای صحبت هایم باید اشاره کنم اگر پیروزیتی حاصل شد به خاطر لطف خدا، امام رضا (ع) و کوشش تمام عوامل مجموعه پدیده اتفاق افتاده است. روز اولی که به مشهد آمدم در نشست مطبوعاتی اعلام کردم که به مردم مشهد و امام رضا (ع) دین دارم و می خواهم آن را ادا کنم. تا امروز هیچ کاری نکردم و هنوز کار ما تمام نشده است. هر روز برای خود من و تیم ما یک تجربه است. شاید ابتدای فصل هرگز روزهای سخت را تصور نمی کردم، اما در همین ابتدای کارم با همین سختی ها تجربیات زیادی را کسب کردم و امیدوارم در آخر کاری کنیم که مردم از ما راضی باشند.

فکر می کنم همه می دانند امسال چقدر مشکل داشتیم. در ابتدای فصل بازیکنان زیادی را از دست دادیم و این هم به خاطر رویه ای بود که باشگاه در نظر گرفت. اگر شاکله تیم فصل قبل یا همان تیمی که در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کرد را با تیم فعلی مقایسه کنید متوجه می شوید که ما خیلی تغییرات داشتیم. از طرفی در اواسط راه باشگاه با مسائل تغییر مالکیت روبرو شد و مجبور شدیم خیلی از بازیکنان مان را به تیم های دیگر بدهیم. همه اینها در فرایند تیمی ما تأثیر داشت، اما همانطور که گفتم لطف خدا، امام رضا (ع) و حمایت مسئولان استانی و شهر مشهد، هیئت فوتبال، شهرداری و کوشش های آقای وطنخواه به نام مدیرعامل باشگاه و البته امید و کوشش اعضای کادر فنی و بازیکنان باعث شد به ثبات خوبی برسیم. شاید اگر یکی دو هفته تمرکزمان را از دست نمی دادیم حتی الان شرایط بهتری در جدول داشتیم، اما در مجموع از شرایط کلی تیم راضی هستم.

ما چنین تفکری نداریم که در تیم مان چه بازیکنی تأثیر زیادی داشته است. در پدیده ما جای من را گرفته و اگر پیروزیتی حاصل می شود با کوشش همه است و اگر هم شکست می خوریم همه در آن دخیل هستند. صادقانه بگویم این تیم را خیلی دوست دارم. تیمی یکدست، یکدل و جوان که امسال سختی های زیادی را متحمل شد، اما دست از کوشش بر نداشت. اگر به نیمکت تیم ما دقت کنید، بازیکنان روی نیمکت از آنهایی که درون زمین هستند از گل زدن تیم بیشتر خرسند می شوند. به خاطر همین مسئله است که می گویم این تیم را دوست دارم. البته تأکید می کنم ما هنوز خیلی کار داریم و تا روزی که لیگ تمام نشده است، باید کوشش کنیم.

ابتدای فصل وقتی یکی یکی بازیکنان از تیم ما جدا شدند، کمی نگران بودم، اما هر چه با بچه های تیم کار کردیم متوجه شدم آنها می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. شما مطمئن باشید خیلی از این بازیکنان فعلی پدیده در سال های آینده حرف های زیادی در فوتبال ما می زنند. نمی خواهم از کسی نام ببرم، ولی شک ندارم خیلی از این بازیکنان تا سال های آینده در تیم های بزرگ فوتبال ایران بازی می کنند.

بدون شک نظم و انضباط مهمترین مسئله در پیروزیت یک تیم است. اگر یک تیم روی اصول نظم و انضباط پیش برود قطعاً پیروز می شود. خوشبختانه نگاه ما در پدیده همین است و در تیم نظم و انضباط حرف اول را می زند. از کادر فنی تا بازیکنان همه باید روی برنامه از پیش تعیین شده کار کنند. وقتی این اتفاق بیفتد خود به خود همه سعی می کنند با سیستم در نظر گرفته شده هماهنگ شوند. همین نظم به داخل زمین انتقال پیدا می کند و باعث پیروزیت تیم می شود.

از روزی اولی که کارمان را در تیم پدیده شروع کردیم هدفم این بود که نگاهم در مربیگری نسبت به فوتبال را بشننام و با گذشت زمان به این نتیجه برسم که چگونه می توان پیروز شد. حالا هم چهار هفته تا آخر لیگ مانده است و اعتقاد دارم در این فصل با کوهی از مسائل بد کار نکردیم و اگر در برخی بازی ها مثل دیدار مقابل استقلال (رفت و برگشت) بازی با پرسپولیس، آلومینیوم اراک، ذوب آهن و ... اتفاقات عجیبی رخ نمی داد شرایط خیلی خوبی در جدول داشتیم. با این وجود همه هم و غم من این است که این تیم تا روز آخر بجنگد. به بازیکنانم هم گفته ام هر چه بیشتر کوشش کنید بیشتر پیروز می شوید. خوشبختانه آنها در پدیده نگاه مالی و اینکه از بازی در تیم پول در بیاورند، ندارند. هر چند امسال خیلی کوشش کردم و به خیلی ها رو زدم که بازیکنان دغدغه ای نداشته باشند، اما به این درک متقابل رسیده ایم که تیم مهمتر از همه چیز است. الان هم صحبت کردن در مورد سهمیه آسیایی و اینگونه مسائل جز اینکه تمرکزمان را به هم بریزد چیز دیگری عاید ما نمی کند. هدف همه اعضای کادر فنی و بازیکنان ما ادامه فرایندی است که در هفته های اخیر داشتیم.

تیم پدیده تنها کننده فوتبال شرق کشور است و در مشهد هم مردم و هواداران زیادی پیگیر نتایج تیم ما هستند و در روزهایی که مسائل تیم ما به اوج خود رسید این هواداران از تیم حمایت کردند و باعث شدند تا همه مسئولان پیگیر شرایط تیم ما شوند. چند ماه پیش بود که معتمدیان استاندار به همراه کلائی شهردار و فتاحی مدیرکل ورزش و جوانان و اصولی رئیس هیئت فوتبال استان و عضو هیئت رئیسه فدراسیون به تمرین ما سر زدند و به محض این اتفاق، روحیه به تیم ما برگشت. بازیکنان و اعضای تیم وقتی حمایت مسئولان را پشت خود دیدند شرایط شان تغییر کرد و تیم روی فرایند پیروزیت افتاد. حالا هم خواسته من از این عزیزان و به خصوص اصولی و شهردار محترم این است که رقم دریافتی بازیکنان را به همان 75 درصد که قول دادند، برسانند. اگر این اتفاق رخ ندهد بازیکنان ما می توانند برای فصل آینده قرارداد خود را فسخ کنند. هر چند تأکید می کنم آنها در این فصل معرفت کردند و کوچکترین اعتراض مالی نداشتند. این کوچکترین خواسته من برای بازیکنان و کادر فنی تیمم است که بچه ها در چهار بازی آینده هم با رویه قبل و با روحیه مضاعف به کارشان ادامه بدهند.

وقتی پیشنهاد سرمربیگری پدیده به من شد خیلی فکر و البته مشورت کردم. می دانستم فرصت خوبی برایم به دست آمده و در خودم می دیدم که کار کنم. در این بیست و چند سالی که در سطح اول فوتبال ایران بازی کردم از خیلی از مربیان چیزهای خوبی یاد گرفتم. کار مربیگری و پیروزیت در آن به مدرک نیست، باید کوشش زیادی انجام شود تا یک مربی به پیروزیت برسد. البته داشتن مدرک، لازم و قانونی است، اما پیروزیت در مربیگری به علاقه و پشتکار و انگیزه بستگی دارد. اعتقاد دارم در کلاس های مربیگری و بین المللی تجربیات خوبی می شود کسب کرد. در فرصتی که امسال داشتم در کلاس های دوره C شرکت کردم و اولین مدرک را گرفتم. در این مدت هم برای شرکت در کلاس های مربیگری کوشش و رایزنی زیادی کردم، اما شرایط کرونا در کل دنیا باعث شد تا برگزاری دوره های آموزشی متوقف شود و من هم منتظر هستم تا در اولین فرصت در دوره های مربیگری شرکت کنم.

طبیعتاً در برگزاری تورنمنت هایی مثل لیگ برتر که تیم ها بیش از 30 بازی در آن انجام می دهند اشتباهات داوری زیاد رخ می دهد. قبول دارم که داوران ما در شرایط سختی قضاوت می کنند، ولی باید این را هم بپذیریم که کل دنیا در حال استفاده از VAR هستند. در همین مسابقات یورو می بینید که سیستم ویدئویی چقدر به خود داوران و تیم ها کمک کرده است. اگر VAR وارد فوتبال ایران شود قطعاً اعتراضات کم می شود، داوران به آرامش فکری می رسند و مربیان هم با خیال راحت کارشان را انجام می دهند.

همه بازی ها سخت هستند. در لیگ برتر بازی مقابل تیم صدر و انتهای جدول با هم فرقی ندارد، امسال بارها این شرایط را لمس کردم، قطعا بازی در چمن مصنوعی مقابل نساجی مازندران سخت است، اما بازیکنان ما یاد گرفته اند که با روحیه فزونی طلبی وارد زمین شوند. در لا به لای صحبت هایم اشاره کردم که ما یک تیم هستیم. ویژگی تیم امسال پدیده جوان بودن و یکدلی است. من توصیه هایم را به کادر فنی و بازیکنان کرده ام. در تیم ما کسی حق ندارد مغرور باشد، اما من با این بازیکنان شب و روز زندگی می کنم و تا امروز اثری از غرور در آنها ندیده ام.

جا دارد یک بار دیگر از تمامی اعضای تیم تشکر کنم. از اعضای تدارکات گرفته تا کادر فنی، بازیکنان، سرپرست و بچه های رسانه ای تیم انصافاً همگی در حال کوشش هستند و من کوشش آنها را با همه وجود لمس می کنم. از هواداران مشهدی که در این مدت به ما لطف داشتند ممنون هستم و امیدوارم آخر فصل پدیده با رتبه ای خوب کارش را به اتمام برساند. از اهالی رسانه هم که در کنار تیم ما بودند باید تشکر کنم که به ما کمک زیادی کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "رحمتی: فکر کردن به کسب سهمیه آسیا چیزی عایدمان نمی کند، موفقیت در مربیگری به مدرک داشتن نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحمتی: فکر کردن به کسب سهمیه آسیا چیزی عایدمان نمی کند، موفقیت در مربیگری به مدرک داشتن نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید