دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به تصویب شورای پول و اعتبار رسید

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) پیشنهاد و در جلسه دیروز (پنجم آذرماه) شورای پول و اعتبار به ریاست عبدالناصر همتی تصویب شد.

دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به تصویب شورای پول و اعتبار رسید

به گزارش بانک مرکزی، بر اساس این دستورالعمل با بهره مندی از ظرفیت بخش خصوصی کشور که در قالب زنجیره های تأمین فراوری قرار دارند و با برخورداری از ضمانت بانک ها و مؤسسات اعتباری زمینه تأمین منابع موردنیاز سرمایه در گردش فراهم خواهد شد.

گواهی اعتبار مولد به عنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل وانتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود انتظار می رود تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه ها و رونق فراوری فراهم کند.

طرح گام چیست؟

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در نشست مهرماه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از طرح گام سخن گفت تا بر اساس آن بانک ها به مشتریان شناخته شده خود اعتبار شش ماهه به صورت ال سی داخلی دهند و این اعتبار قابل عرضه و فروش در بورس باشد.

به گفته همتی با این طرح می توانیم بدون ایجاد نقدینگی غیرمولد، مشکل نقدینگی در واحدهای فراوریی را حل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان بخش خصوصی با اشاره به نقش فعالان اقتصادی در ثبات ایجاد شده در کشور، گفت: اکنون در شرایط ثبات نسبی هستیم و آرامشی بر بازار حاکم شده و کوشش بانک مرکزی این است که در حد توان خود برای برطرف مسائل فعالان اقتصادی اقدام کند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی در چنین شرایطی باید به بازار سرمایه مراجعه کرد که کار تأمین اقتصادی را انجام دهد اما متأسفانه اقتصاد ما بانک محور است و امکان چنین کاری را به طور گسترده نداریم.

او توضیح داد: برای خروج از این بحران روش هایی را در نظر گرفته ایم و بر این اساس طرح گام را نهایی نموده ایم. طبق آن به بانک ها اجازه می دهیم به مشتریان خوش حساب همانند آل سی داخلی گواهی تضمینی ارائه نمایند که این گواهی را به تأمین نماینده مواد اولیه ارائه دهد که آن را بتوانند به صورت شش ماهه بچرخانند و امکان آن باشد که قبل از موعد به وسیله بورس این اوراق را بفروشند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: به بانک ها دستور داده شده که محدودیت هایی که در اعطای تسهیلات بود را برطرف نمایند. حالا کلیات طرح گام در جلسه شورای پول و اعتبار تأیید شده است و باید در جلسه بعدی جزئیات آن آنالیز و تصویب گردد، طرحی که خیلی از فعالان اقتصادی برای تأمین اعتبار واحدهای فراوریی خود منتظر آن هستند.

حالا طبق وعده همتی، شورای پول و اعتبار هم کلیات طرح گام را تائید نموده و هم دستورالعمل این طرح را تصویب نموده است و انتظار می رود به زودی تأمین اعتبار واحدهای فراوریی به وسیله این طرح شروع گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به تصویب شورای پول و اعتبار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به تصویب شورای پول و اعتبار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید