درمان گیاهی افسردگی های خفیف تا متوسط

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، درمان گیاهی افسردگی در خیلی از موارد برای برطرف علایم این بیماری مفید بوده و در این زمینه از گیاهانی چون زعفران و سنبل الطیب استفاده می گردد.

درمان گیاهی افسردگی های خفیف تا متوسط

سرویس سلامت - درمان گیاهی افسردگی یک روش درمانی برای این بیماری شایع روحی است که مخصوصا برای کسانی که تمایلی به استفاده از داروهای شیمیایی ندارند مفید است و عوارض بسیار کمتری به همراه دارد. گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماری های جسمانی و روانی مورد استفاده قرار می گیرند. تاثیر داورهای گیاهی بر روی افسردگی نیز شناخته شده و می توان حالات خفیف تا متوسط بیماری و علائم خاص آن را به یاری برخی گیاهان درمان کرد. در این مطلب به معرفی تعدادی از این گیاهان و طرز تهیه چند چای مفید می پردازیم.

گیاهان دارویی مفید در درمان افسردگی

سنبل الطیب آرامبخش

این گیاه دلهره، تشویش و نگرانی را تا حد زیادی از بین می برد و جایگزین خوبی برای قرص ها و داروهای آرام بخش است. معالج تمام حالات عصبی، سرگیجه، ناآرامی های عصبی، ضدترس شبانه اطفال و آرام بخش بسیار خوبی برای کارهای فکری زیاد است. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه ای درمی آید و طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشک شدن، بیشتر می گردد. بوی مطبوع این گیاه به قدری است که گربه آن را از فواصل دور هم تشخیص می دهد و به طرف آن می رود؛ به همین علت، به این گیاه علف گربه نیز می گویند. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک گردد زیرا حرارت بالا تمام اثر دارویی آن را از بین می برد و تاثیر دارویی ریشه تازه این گیاه، 3برابر خشک شده آن است.

زعفران شادی آور

زعفران به عنوان یکی از ارزشمندترین گیاهان در همه جای جهان شناخته شده است که حاوی کاروتنوئیدها ازجمله پروویتامین A است و در درمان گیاهی افسردگی به کار می رود. زعفران خاصیت ضد افسردگی و همچنین تسکین درد و ضدالتهابی دارد. به علاوه در برطرف مسائل جنسی مربوط به افسردگی نیز تاثیر گذار است.

با توجه به اینکه مواد معطر گیاه در حالت پودر شده، بسیار سریع تر از پودر نشده آن تبخیر می گردد پس بهتر است زعفران را تا موقع مصرف پودر نکنید یا در صورت پودر کردن، در ظرف دربسته نگهداری کنید. از مضرات زعفران این است که روی سیستم فراوری مثل اثر دارد؛ بنابراین زنان حامله باید از خوردن زیاد آن اجتناب نمایند. ضمناً خوردن زیاد زعفران برای کلیه ها مضر است و اشتها را نیز کم می نماید.

علف چای یا گل راعی

در حال حاضر، یکی از بهترین داروها برای درمان گیاهی افسردگی علف چای است. علف چای در درمان افسردگی های خفیف عصبی همچون افسردگی های دوران یائسگی و درمان خستگی های عصبی موثر است. خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده است.

این گیاه مورد مطالعه بسیاری از تحقیقات علمی بوده و با داروهای شیمیایی درمان افسردگی مقایسه شده است. گل چای حاوی مقادیر بالای محرک هاست که عملکرد آن مانع از غلبه سروتونین، دوپامین، نورآدرنالین و گابا (مهم ترین ناقل عصبی بازدارنده سیستم عصبی مرکزی) می گردد. همچنین موجب سطح سلامت این ناقل های عصبی نیز خواهد شد. یکی دیگر از تاثیرات این گیاه افزایش مقدار ملاتونین؛ ناقل عصبی خواب است.

عوارض جانبی به ندرت ممکن است دیده گردد اما به هر حال امکان آن وجود دارد که مسائل گوارشی و حساسیت نسبت به نور خورشید ایجاد کند. همچنین به تداخل دارویی نیز دقت داشته باشید و در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد خون، برخی قرص های ضد بارداری، داروهای ضد افسردگی و... حتما باید با پزشک مشورت کرد.

گیاهانی دیگر با خاصیت آرام بخشی

  • جینسینگ گیاهی آرامش بخش است که برای مسائل شناختی مرتبط با افسردگی نیز بسیار مفید خواهد بود.
  • روغن بابونه نیز بسیار آرام بخش و ضد استرس است و برای برطرف شوک های عصبی تاثیرگذار است.
  • گیاه ولیک یا خفچه در درمان حالات افسردگی مرتبط با یائسگی و مسائل خواب موثر است.
  • گل ساعتی و بادرنجویه نیز برای اضطراب توصیه می گردد.
  • اگر صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوید از زیرفون یاری بگیرید. این گیاه در مقدار کم نیز مفید بوده و برای هیچ کس منع مصرف نداشته و برای بچه ها نیز از سن 6 سالگی به بعد قابل مصرف است.

چای مخلوط برای درمان گیاهی افسردگی

1- نوشیدنی هایی که به عنوان درمان گیاهی افسردگی استفاده می شوند در عین آرامبخش بودن نباید بیمار را کسل و بی رمق سازند. برای این منظور دو نوع چای مخلوط توصیه می گردد، می توانید آنها را در طی روز بنوشید بدون آن که خللی در قدرت تمرکزتان در محل کار یا در هنگام رانندگی به وجود آید.

  • چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی و رازک

مواد لازم: برگ بادرنجبویه 20 گرم، گل راعی 20 گرم، رازک 5 گرم

  • چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی وسنبل الطیب

مواد لازم: برگ بادرنجبویه 20 گرم، گل راعی 20 گرم، ریشهٔ سنبل الطیب 10 گرم، گل پنیرک 10 گرم،

طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری از هر مخلوط گیاهی را با 2 لیتر آب جوش در ظرف در بسته به مدت ده دقیقه دم کنید و از صافی بگذرانید. در یک دوره درمانی حدود شش هفته هر روز صبح و ظهر یک فنجان چای شیرین نشده را به صورت جرعه جرعه بنوشید.

2- مشکل افرادی که دچار اختلالات خواب و افسردگی هستند این است که آنها شبها قادر به استراحت و تمدد اعصاب نیستند و با ترس و نگرانی به تختخواب می فرایند. آنها معتقدند که نمی توانند بخوابند و اغلب ساعات متمادی در تخت بیدار می مانند. بیشتر این افراد تنها زندگی می نمایند. این چای مخلوط به خواب رفتن این بیماران را آسان تر می سازد.

  • چای مخلوط سنبل الطیب و گل راعی

مواد لازم: ریشه سنبل الطیب 20 گرم، گل راعی 20 گرم، برگ بادرنجبویه 10 گرم، گیاه گل ساعتی 10گرم

طرز تهیه و روش مصرف: دو تا سه قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را در1/4 لیتر آب سرد بریزید، گاهی آن را هم بزنید و پس از دوازده ساعت از صافی رد کنید. چای را تا دمای مناسب برای نوشیدن گرم کنید و با یک قاشق چایخوری عسل شیرین نمایید. یک ربع قبل از خواب یک فنجان از آن را بنوشید. (افراد مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین مصرف نمایند).

درمان گیاهی افسردگی برای درمان افسردگی خفیف و متوسط مناسب است ولی برای درمان افسردگی شدید بهتر است به روانشناس و روانپزشک مراجعه گردد تا با ترکیبی از درمان های دارویی و روان درمانی درمان صورت گیرد.

منبع: setare.com

به "درمان گیاهی افسردگی های خفیف تا متوسط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان گیاهی افسردگی های خفیف تا متوسط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید