بائوباب، درخت واژگون

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، درخت بائوباب یا آدانسونیا، درخت وارونه نیز نامیده می گردد. چرا که زمانی که این درخت برگ ندارد، شاخه های آن شبیه به ریشه درخت به نظر می رسند؛ انگار که درخت وارونه در خاک کاشته شده است.

بائوباب، درخت واژگون

افسانه های زیادی درباره این درخت وجود دارد، از جمله اینکه می گویند یکی از خدایان دوست نداشت که این درخت در باغش رشد کند؛ بنابراین آن را کند و روی دیوار بهشت انداخت، اما این درخت که به طور وارونه روی زمین فرود آمده بود، از بین نرفت و به همان شکل به رشد خود ادامه داد. افسانه ای دیگر می گوید زمانی که خدا درخت بائوباب را کاشت، درخت آغاز به راه رفتن کرد. خدا نیز آن را متوقف کرد و به صورت وارونه دوباره در زمین کاشت.

این درخت رشد فوق العاده ای دارد و ارتفاع آن به 5 تا 30 متر می رسد و قطر تنه آن بین 7 تا 11 متر است. یک گونه از بائوباب آفریقایی در استان لیمپوپوی آفریقای جنوبی وجود دارد که بزرگ ترین نمونه زنده این درخت در جهان است. این نمونه تا همین اواخر، 47 متر محیط و 15.9 متر قطر داشته است، اما اخیرا درخت دو قسمت شده و از هم جدا شده است. اکنون بزرگ ترین درخت جهان Sunland Baobab است که در آفریقای جنوبی واقع شده است. قطر تنه آن 10.46 متر و محیط تنه آن 33.4 متر است.

بائوباب علاوه بر بزرگی، به داشتن عمر طولانی چند هزار ساله معروفیت دارد.

آفریقایی ها برای درختان بائوباب اهمیت خاصی قائل هستند، چرا که همه قسمت های آن قابل استفاده است. این درخت علاوه بر اینکه منبع مهم تهیه چوب است، مردم معمولا داخل آن را خالی می نمایند و از آن به عنوان پناهگاه و انبار غلات و مخازن آب استفاده می نمایند.

محصولات ارزشمند و مهمی از پوست این درخت به دست می آید؛ از جمله نوعی الیاف که در ساخت تورهای ماهیگیری، طناب، کیسه و لباس های گوناگون کاربرد دارد.

علاوه بر این، پوست این درخت را می توان آسیاب کرد و از آن به عنوان طعم دهنده غذا استفاده کرد.

از برگ این درخت به طور سنتی برای تهیه خمیرمایه استفاده می گردد اما به عنوان سبزی خوراکی نیز قابل استفاده است. میوه و دانه های بائوباب نیز برای انسان و حیوانات، مصرف خوراکی دارد. با پالپ میوه این درخت، زمانی که خشک شده و با آب مخلوط گردد، نوشیدنی با طعمی مشابه لیموناد تهیه می نمایند. دانه های بائوباب که طعمی شبیه کرم تارتار یا پتاسیم بی تارتارات دارد، منبع غنی ویتامین C است.

محصولات دیگری چون صابون، چسب، داروهای مختلف، پارچه و کائوچو از بخش های مختلف این درخت به دست می آید.

منبع: کجارو / amusingplanet.com

به "بائوباب، درخت واژگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بائوباب، درخت واژگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید