ام په 5؛ سلاحی با 100 مدل مختلف! (

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، امروزه ام په 5 در شمار پر مصرف ترین مسلسل های دستی جهان طبقه بندی می گردد و از زمان فراوری تاکنون توسط بیش از 40 کشور مختلف در بخش های متفاوت از جمله ارتش، نیروی پلیس، سازمان های امنیتی و جاسوسی مورد استفاده واقع شده است.

ام په 5؛ سلاحی با 100 مدل مختلف! (

گردش 360 به دور دنیا؛ مجله تصویری سلاح- ام پی 5 که تحت عنوان ام په 5 نیز شناخته می گردد، نوعی مسلسل دستی است که با فشنگ های 9x19mmپارابلوم کار می نماید و توسط کارخانه آلمانی هکلر و کخ فراوری شده است. طی دهه 1960 تیمی از مهندسان طراحی و توسعه سلاح های گرم از کارخانه مذکور گردهم آمدند و یکی از پر کاربردترین تفنگ های امروزی در جهان را خلق کردند.

این محصول در زبان آلمانی Maschinenpistole 5نامیده می گردد که به معنای مسلسل دستی مدل 5 است. در مجموع بیش از 100 مدل مختلف از ام په 5 وجود دارد که در میان آنها نسخه های نیمه اتوماتیک نیز به چشم می خورد.

امروزه ام په 5 در شمار پر مصرف ترین مسلسل های دستی جهان طبقه بندی می گردد و از زمان فراوری تاکنون توسط بیش از 40 کشور مختلف در بخش های متفاوت از جمله ارتش، نیروی پلیس، سازمان های امنیتی و جاسوسی مورد استفاده واقع شده است.

به عنوان مثال یکی از اصلی ترین اپراتورهای ام په 5، واحدهای سوات (سلاح ها و تاکتیک های ویژه) در شمال آمریکا محسوب می گردد. لازم به ذکر است که این تسلیحات به خصوص در قرن بیست و یکم به طور گسترده با سلسله تفنگ های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ام 16 جایگزین شده اند. علاوه بر مورد فوق، کارخانه هکلر و کخ در سال 1999 جانشینی دیگر برای ام په 5 به نام UMP معرفی کرد که هر دوی آنها تا سال 2019 فراوری فعال داشته اند.

خانواده تفنگ های ام 16
مسلسل دستی ام په 5
UMP

طراحی و توسعه

هکلر و کخ به دنبال موفقیت چشمگیر تفنگ جنگی ژ3 که یکی دیگر از نوآوری های همین کارخانه به شمار می رود، اقدام به طراحی و ساخت ام په 5 کرد. این محصول در ابتدا با نام HK54 شناخته می شد و کار روی آن از سال 1964 آغاز شد. دو سال بعد ام په 5 های فراوریی در اختیار پلیس فدرال آلمان، گارد مرزی و نیروهای ویژه ارتش قرار گرفتند.

با وجود ضریب اطمینان بالا، قدرت قابل توجه و تمایل نیروهای نظامی به کار با ام په 5، تیم های پاسخ ویژه پلیس آمریکا پس از تیراندازی هالیوود شمالی (رویارویی مسلحانه میان پلیس لس آنجلس و دزدان بانک. دو دزد مسلح مجهز به سلاح های تمام اکثر ام په 5 های موجود را با تفنگ های سبک AR-15 جایگزین کردند. لازم به ذکر است که مسلسل دستی کارخانه هکلر و کخ به غیر از آلمان در کشورهای دیگری همانند ایران، ترکیه، یونان، بریتانیا، سودان، مکزیک و عربستان سعودی نیز تحت لیسانس کمپانی مادر فراوری شده است.

نسخه پایه و ابتدایی از خانواده مسلسل های دستی ام په 5، مدلی به نام A2 است که نمونه ای سبک وزن با فشنگ های کالیبر 9 میلی متر پارابلوم محسوب می گردد. قابل توجه است که از سال 1977 به بعد، سلاح های این خانواده مجهز به خشاب های فولادی با ظرفیت 15 گلوله (وزن خالی 0.12 کیلوگرم) و یا 30 گلوله (وزن خالی 0.17 کیلوگرم) شده اند. از جمله دیگر ویژگی های این محصولات می توان به قابلیت افزودن دوربین، معرفی کیت مبدل در اوایل دهه 1970 به منظور قادر سازی سلاح به استفاده از مهمات خفیف (نوعی فشنگ با کالیبر 0.22 اینج یا 5.6 میلی متر)، امکان تجهیز به صدا خفه کن و همچنین نارنجک های تفنگی اشاره نمود.

محبوبیت به کار گیری سرکوبگر صدا تا اندازه ای پیش رفت که کمپانی هکلر و کخ در سال 1974، طراحی اولیه نسخه بدون صدا از مسلسل دستی ام په 5 با نام SD را آغاز کرد. این نمونه در زبان آلمانی Schalldämpfer به معنای سرکوبگر صدا نامیده می شد و مجهز به یک گلنگدن آلومینومی قابل جداسازی و در عین حال سبک با امکان به اصطلاح خفه سازی صدا بود. معرفی موفقیت آمیز این مدل منتج به فراوریات بعدی آن در نسخه های متنوع شد. برای مثال امکان استفاده از مدل ساخته شده برای نیروی دریایی آمریکا و شلیک آن حتی با وجود نفوذ آب به قطعات داخلی نیز وجود دارد که خود مزیتی مهم در راستای رجحان تجاری این محصول به شمار می رود.

بعضی از انواع مسلسل های دستی ام په 5

HK54: مدل اصلی که در سال 1964 فراوری شد. طراحی 54 از سیستم قدیمی کارخانه هکلر و کخ با فشنگ های پارابلوم 9 میلی متری کار می کرد اما برخلاف مدل های جدید که سطحی به رنگ مشکی مات دارند، پرداختی خاکستری رنگ داشت.

ام په 5: نسخه ارتقا یافته از HK54 که برای اولین بار در سال 1966 توسعه یافت. پوشش مشکی مات به جای خاکستری فسفاته برای مدل های صادراتی در سال 1977 در نظر گرفته شد.

ام په 5 مدل SFA2: نسخه مجهز به قنداق ثابت

ام په 5 مدل N: نمونه طراحی شده برای نیروی دریایی آمریکا

ام په 5 مدل F: مدلی که در سال 1999 منحصرا برای ارتش فرانسه ساخته شد

ام په 5 مدل K-PDW: نسخه مخصوص دفاع شخصی که در سال 1991 طراحی شد و گروه هدف ساخت آن خدمه نظامی خودروهای جنگی و یا نیروهای عملیات ویژه بود

ام په 5 مدل SD: همان نمونه مادر با این تفاوت که به صدا خفه کن مجهز بود و در سال 1974 ساخته شد

مشخصات عمومی ام په 5

- نوع: مسلسل دستی

- محل فراوری: آلمان غربی

- مدت زمان استفاده رسمی: از سال 1996 تاکنون

- طراحی شده به سال: 1964 الی 1966

- فراوری کننده: هکلر و کخ

- فراوری شده به سال: 1966 تاکنون

- وزن: 2.54 کیلوگرم (A2 و A4)

- طول: 680 میلی متر (A2 و A4)

- طول لوله: 225 میلی متر (A2 و A4)

- عرض: 50 میلی متر (A2 و A4)

- ارتفاع: 260 میلی متر (A2 و A4)

- فشنگ: 9x19mmپارابلوم

- نواخت آتش: 800 گلوله در دقیقه (سری A)

- برد موثر شلیک: 200 متر (A2 و A4)

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

منبع: عصر ایران

به "ام په 5؛ سلاحی با 100 مدل مختلف! (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ام په 5؛ سلاحی با 100 مدل مختلف! ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید