از فیش های نجومی تا ماشین شاسی بلند

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، شرق نوشت: یک سال و نیم از عمر مجلس یازدهم می گذرد؛ مجلسی که حواشی زیادی را پشت سر گذاشته است؛ از سیلی زدن به سرباز راهور از طریق نماینده تا درخواست خودروی شاسی بلند. حالا حسن کامران، نماینده سابق اصفهان در مجلس، با انتشار یک ویدئو دوباره یاد خودروی دناپلاس اهدایی به نمایندگان مجلس یازدهم را زنده کرده و با اشاره به ساده زیستی شهید مدرس گفته: امروز متأسفانه هنوز فرهنگ ما اشرافی گری است و حاضر نیستیم در سفرهای خارجمان یک ارز کم کنیم. ما بارها در مجلس گفتیم که ارز نگیرید یا به ریال بگیرید یا به نصف بگیرید. خدا پدر کرونا را بیامرزد که تعطیل شد اما دوباره رسم شده است.

از فیش های نجومی تا ماشین شاسی بلند

او ادامه داد: همین مجلس بالای 30 میلیون تومان برای دفتر و دستک و بلیت می دهد. بعضی ها متأسفانه در شهرهای خود دفتر و دستک از شهرداری و ادارات دارند که خلاف است. حتی ماشین دناپلاس به جای 270 ماشین، 370 ماشین گرفتند و مابقی آن در پارکینگ مجلس خوابیده است. ما اگر بخواهیم مجلس را آسیب شناسی کنیم و مسائل آن از بین برود و بتواند درست نظارت کند باید فرهنگ رفتاری شهید مدرس را نه در شعار بلکه در عمل اجرائی کنیم.

مهر ماه سال گذشته بود که ماجرای اهدای خودروهای دناپلاس، مجلس را به حاشیه برده بود. در ابتدا امام جمعه لواسان در حساب توییتری خود نوشت: قیمت تحویلی به کنندگان 302 میلیون تومان است که سه ساله از حقوق آنان کسر می شود یعنی حدودا ماهی هشت میلیون و 300 هزار تومان. اشتباه نکردم؟ کنندگان ماهانه چقدر می گیرند؟ خب می خواستید ماشین بدهید چرا پژوپارس یا تیبا ندادید؟. جالب آنکه لطف الله سیاهکلی، کننده قزوین، به همین دناپلاس نیز راضی نشد و گفت برای رفتن به منطقه ها روستایی شاسی بلند می خواهد و دولت به جای اینکه کنندگان را در مقابل هجمه افکار عمومی قرار دهد، باید دفتر کار، ماشین و نیروی انسانی بیشتری در اختیار کنندگان بگذارد.

روح الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع، تلاش کرد تحویل دناپلاس به کنندگان را این گونه توضیح دهد که در ابتدای مجلس یازدهم فرمی برای دریافت خودرو به کنندگان داده شد تا نوع استفاده از خودرو را انتخاب کنند که سه گزینه داشت: 1. استفاده از خودروی مجلس با راننده که هزینه ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی 30 هزار تومان و روزانه 500 هزار تومان) از دریافتی ماهانه کننده کسر می شود. 2. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به کننده و عودت آن در سرانجام کنندگی. 3. فروش اقساطی یک خودروی صفر به کننده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود. با این حال مصطفی میرسلیم کننده تهران به گزینه سوم یعنی تحویل خودروی دنا پلاس اشاره کرده و گفته بود: این ماجرای انحرافی برای به خفت کشاندن مجلس انقلابی بود. کنندگان نباید از امکانات دولتی برای سرکشی در حوزه انتخابیه خود استفاده کنند؛ زیرا این وابستگی که نوعی وامدارشدن است، قدرت نظارتی آنها را کاهش می دهد.

اما تنها خودرو نیست که به کنندگان به صورت خاص تعلق گرفته است، در همان زمان این خبر هم اعلام شد که هزارو 500 دوز واکسن آنفلوانزا به کنندگان اختصاص پیدا کرده و آنها در اولویت قرار گرفته اند که بعد از اعتراضات گسترده خبر رسید که مجلس این واکسن ها را به وزارت بهداشت بازگردانده است.

مگر کنندگان چقدر می گیرند؟

اما سؤال اینجاست که یک کننده چقدر حقوق و مزایا دریافت می کند که حاضر است تبلیغات میلیاردی انجام دهد تا به جایگاه مجلس برسد؟ سؤالی که حدود شش سال پیش محمد دادکان، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال، در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به حقوق، پرسیده بود: آیا فساد فقط در فوتبال است و در جاهای دیگر نیست؟ نسل امروز به ما بی اعتماد شده است چون نخواستیم با مردم روراست صحبت کنیم. آیا فساد در شورای شهر نیست؟ در مجلس نیست؟ در وزارتخانه ها نیست؟ کننده مجلسی که یک میلیارد هزینه می کند تا کننده شود تا ماهی 10 تا 12 میلیون بگیرد که چهار سال آن 500 میلیون می شود، یک میلیارد هزینه می کند؟ خدایی بیایم و یک روز به این مردم راست بگوییم و بگوییم برای مبارزه با فساد در جامعه هیچ کاری نکردیم.

بر اساس گزارش از محتوای قانون بودجه 99 مجموع پرداختی به یک کننده مجلس در دوره پیشین که حقوق ماهانه سال 98 کنندگان مجلس دهم 9میلیون و 280 هزار تومان بود که در سال 99 به 11میلیون و 600 هزار تومان رسید. تمامی کنندگان مجلس اعم از هیئت رئیسه و سایر کنندگان حقوق ماهانه یکسانی دریافت می کنند و تفاوتی در میزان حقوق ماهانه ندارند. اما بخش دوم دریافتی کنندگان تحت عنوان ردیف های دیگری به آنها تعلق می گیرد؛ هزینه ایاب و ذهاب، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل. کنندگان مجلس با توجه به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را برای پرداخت هزینه دفاتر دریافت می کنند.

یک کننده مجلس در دوره دهم در سال 99 برای پرداخت هزینه دفاتر مبلغ سه میلیون تومان ماهانه دریافت می کرد. حالا اگر کننده ای هم از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به عنوان محل دفتر کنندگی استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر را از مجلس دریافت می کند. کنندگان مجلس برای اقامت در تهران هم اجاره ماهانه پنج میلیون تومانی دریافت می کردند. این مبلغ به حساب تمامی کنندگان واریز می شد و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره مند هستند. همچنین هر کننده ماهانه مبلغ دومیلیون و 200 تومان برای هزینه های ایاب و ذهاب خود دریافت می کرد. این به جز یک دستگاه خودرو و سهمیه بنزینی است که در اختیار تمامی کنندگان مجلس برای رفت وآمد قرار داده شده بود. در مجموع هرکدام از کنندگان مجلس به جز حقوق ماهانه، بین 19 تا 22 میلیون تومان بابت پرداخت هزینه های جاری و مواردی که در بالا اشاره شد، دریافت می کردند. به تعبیر دیگر هر کننده مجلس از دو محل حقوق ماهانه و پرداخت هزینه ها، ماهانه بین 31 تا 34 میلیون و در مجموع امسال بین 372 تا 408 میلیون تومان دریافتی داشت. این در حالی بود که یک کارگر در سال 99 حدود دومیلیون و 600 هزار تومان حقوق دریافت می کرده است.

به چهار سال قبل برگردیم؛ در آذر سال 96، یعنی حدود یک سال و نیم از گذشت عمر دولت دهم، محمود صادقی، کننده تهران، به شرق گفته بود: کل دریافتی کنندگان حدود 17 تا نهایت 21 میلیون است. این را هم در نظر بگیرید که این رقم از هزینه دفتر کنندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفرها و هزینه های مختلفی است که کنندگان هر ماه می پردازند و گاهی این طور مطرح می شود که یک کننده 21 میلیون تومان حقوق می گیرد و می گذارد در جیبش که این طور نیست. اصلا در مقایسه با مسئولان دولتی که خودرو و راننده و خیلی امکانات دیگر در اختیار دارند، شاید این رقم آن چنان بالا نباشد؛ یعنی حتی کننده اگر بخواهد وظیفه کنندگی اش را به درستی انجام دهد، به رقمی بالاتر از اینها نیاز دارد. او البته گفته بود: واریزی های مجلس شفاف نیست. حتی پس و پیش هم می شود. اتفاق افتاده که یک ماه ونیم واریزی نداریم و یک باره پولی واریز می شود. این نبود شفافیت خودش می تواند بانی خیلی چیزها شود. با این حال بهروز نعمتی گفته بود که حقوق کنندگی مان هشت میلیون تومان است و طیبه سیاوشی گفته بود که حقوق مان پنج میلیون و 800 هزار تومان است که البته پول های دیگری مانند هزینه اجاره دفتر و نیروها هم واریز می شود.

غلامرضا تاجگردون، رئیس وقت کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، ریز هزینه های مربوط به یک کننده مجلس را این گونه اعلام کرده بود: حقوق ماهانه: پنج میلیون و 700 هزار تومان. هزینه ماهانه هر دفتر کننده شش میلیون تومان. هزینه ماهانه تلفن 600 هزار تومان. هزینه ماهانه نیروی همراه کننده دومیلیون و 900 هزار تومان. هزینه رهن مسکن 250 میلیون تومان. این در حالی بود که حقوق یک کارگر در سال 96 حدود 930 هزار تومان بود.

چهار سال قبل تر، بر اساس فیش حقوقی مهرماه سال 92 که یک کننده مجلس نهم در اختیار گردش 360 به دور دنیا گذاشته بود، حقوق پایه حدود سه میلیون تومان، عائله مندی حدود یک میلیون و 207 هزار تومان، حق اولاد حدود 60 هزار تومان بود که به کنندگان تعلق می گرفت. این در حالی بود که حداقل دستمزد کارگر در این سال بین 541 تا 638 هزار تومان اعلام شده بود.

حال باید دوباره به همان حرف های محمد دادکان برگردیم که چرا یک کننده برای چنین حقوق و مزایایی هزینه های میلیاردی انجام می دهد؟ و چرا دریافتی کنندگان نسبت به سایر اقشار جامعه تفاوت معنادار زیادی دارد.

منبع: فرارو

به "از فیش های نجومی تا ماشین شاسی بلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فیش های نجومی تا ماشین شاسی بلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید