یالا در یک نگاه

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، یالا در کشور تایلند قرار گرفته است و در نزدیکی کشور مالزی واقع شده است. مسجد مرکزی یالا، بنای یادبود شهر و پارک سوان خوان موانگ از دیدنی های یالا به شمار می فرایند.

یالا در یک نگاه

یالا (Yala) مرکز استان یالا در کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این شهر که در نواحی جنوبی کشور قرار گرفته است، از شمال، با استان پاتانی همسایه محسوب می شود و در فاصله 130 کیلومتری از هت یای و هزار کیلومتری از بانکوک، پایتخت تایلند واقع شده است.

جمعیت یالا حدود 77 هزار نفر و مساحت آن 19 کیلومتر مربع است. دین ساکنان شهر را اسلام، بودیسم و مسیحیت تشکیل می دهند و مردم به زبان های تایلندی و مالزیایی صحبت می کنند.

در ابتدا، یالا تحت پادشاهی پاتانی اداره می شد و در سال 1767 با سرنگونی خاندان سلطنتی آیوتایا توسط میانماری ها، این شهر در کنار دیگر مستعمره های جنوبی دوباره استقلال خود را یافتند. در سال 1785 و در زمان سلطنت شاه رامای اول، یالا دوباره تحت کنترل پادشاهی سیام قرار گرفت و به تایلند امروزی پیوست.

یالا مانند دیگر شهرهای تایلند، تحت حکومت پادشاهی مشروطه قرار گرفته است. بزرگان ارتش در راس حکومت واقع می شوند و دولت از قوه های مجریه، مقننه و قضایی تشکیل می شود. نوع اداره کشور نیز به سیستم پارلمانی وست مینستر شبیه است.

آب و هوای یالا استوایی به شمار می رود. در اکثر ماه های سال بارندگی صورت می گیرد و فصل خشک و بی باران بسیار کوتاه است. متوسط دمای هوای از 26.1 تا 28.3 درجه سانتی گراد تغییر می کند و میانگین بارش سالانه 1.89 هزار میلی متر برآورد شده است.

نزدیک ترین فرودگاه بین المللی به یالا، فرودگاه بین المللی هت یای (Hat Yai International Airport) به شمار می رود که در فاصله 150 کیلومتری از شهر قرار گرفته است و در آن پروازهایی از/ به پوکت، کوالالامپور، پاتایا، سنگاپور و بانکوک برقرار است. برای جابجایی از فرودگاه هت یای تا شهر، تاکسی، اتوبوس و ون گزینه های خوبی محسوب می شوند. با استفاده از قطار می توان از یالا به شهرهایی مانند بانکوک، ناخون سی تاممارات، سورات تانی و برخی مقاصد داخلی دیگر دسترسی داشت.

یکی از دیدنی های یالا مسجد مرکزی یالا (Yala Central Mosque) نام دارد. مسجد مرکزی یالا با ابعادی بزرگ و سقفی مستطیلی شکل که گنبدی سبز روی آن سوار شده، در شمال شهر قرار گرفته است. قدمت مسجد به بیش از یک قرن می رسد و با وجود صدماتی که در جنگ جهانی دوم و با تسخیر یالا توسط ژاپنی ها صورت گرفت، همچنان سرپا است.

از دیگر دیدنی های یالا می توان ستون یادبود مقدس شهر (City Pillar Shrine) و پارک سوان خوان موانگ (Suan Khwan Muang) را نام برد.

منبع: کجارو / thailand.sawadee.com / tripadvisor.com / en.climate-data.org / wikitravel.org / en.wikipedia.org

به "یالا در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یالا در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید