چرا زیرساخت ارتباطی در برابر یک آتش سوزی ساده ناپایدار شد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، از ظهر امروز آدینه به علت وقوع آتش سوزی در ساختمان LCT شرکت ارتباطات زیرساخت اینترنت تهران و شهرهای اطراف آن قطع شده و بخش هایی نیز دچار اختلال است.

چرا زیرساخت ارتباطی در برابر یک آتش سوزی ساده ناپایدار شد

میثم سیدصالحی کارشناس فناوری ارتباطات و فعال حوزه سرویسهای مخابراتی در مصاحبه با گردش 360 به دور دنیا، در تشریح شرایط فنی اتفاق اتفاق افتاده، گفت: مجموعه زیرساخت جزو مجموعه های مطمئن کشور محسوب می شده و در اتفاقات پیچیده تر از این مورد نیز هیچگاه دچار آسیب نشده است و از این رو این اتفاق عجیب به نظر می رسد.

وی ادامه داد: آنچه که از سوی وزارت ارتباطات اعلام شده این است که آتش سوزی یک باتری منجر به این اتفاق شده که البته به سرعت مهار شده اما به علت دود زیاد عملا با اینکه برق سیستم ها متصل شده امکان بهره برداری و راه اندازی مجدد هنوز میسر نیست.

سیدصالحی با تاکید بر اینکه یک اندازهی از این برآورد ها به لحاظ فنی برای اینگونه سیستم معقول و منطقی نیست، گفت: قطعی برق به فرض اینکه باتری آتش گرفته باشد برای سیستم زیرساخت که جایی است که همه ارتباطات کشور به آن متصل است یک اندازه عجیب است. به فرض اینکه باتری آتش گرفته باشد هم لزومی نداشته که برق سرورها قطع گردد و می شد که آنها بلافاصله روی سایر بخشهای شبکه منتقل گردد. می شد که اتفاقات اینگونه رقم بخورد اما سرویس پایدار بماند.

وی با بیان اینکه آتش سوزی واقعی است اما اینکه زیرساخت در برابر آتش سوزی ساده ناپایدار باشد عجیب است، اعلام کرد: تقریباً عمده ارتباطات کشور در این مرکز تجمیع می گردد و اغلب اپراتورها فقط اتصالشان به اینجا بوده است. هرچند نقاط جایگزین هم برای آنها پیش بینی شده اما بازهم هیچکدام از نقاط به اهمیت این ساختمان نبوده است و اگر با یک آتش سوزی ساده دچار قطعی و اختلال گردد بسیار بد است.

سیدصالحی گفت: سیستم اطفا و اعلام حریق در شرکت ارتباطات زیرساخت وجود دارد و کاملا پیش بینی می گردد اما اینکه آن سیستم ها عمل کردند یا نکردند، مسأله قطعی برق و دود گرفتگی عامل مسائل فعلی اعلام شده است.

این فعال حوزه ارتباطات تاکید نمود: گفته شده که ارتباطات وصل شده و ارتباطات چند مجموعه مرتبط با ما و اپراتورهای بالا دستی ما نیز با وصل برق ، متصل شده است اما اپراتورهایی همچنان دچار اشکال هستند و اختلال دارند که در حال بالا آوردن سرویس در زیرساخت هستند و هم اکنون به سرورهایشان دسترسی ندارند. اگر سرویس هایشان از راه دور قابل دسترس نباشند الان برای اصلاح سرورشان با مشکل روبرو شده اند.

سیدصالحی گفت: با توجه به حساسیت موقعیت ارتباطی شرکت زیرساخت ، اینکه برای یک علت خیلی کوچک مثل آتش گرفتن یک باتری، مجبور شوند کل برق مجموعه را قطع نمایند و سرویس ها مختل گردد ، توجیه پذیر نیست. این عملا نقص کار و اشکال زیرساخت است و این شرکت باید بابت آن جوابگو باشد.

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، در حالی که بخشی از اخبار به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات از برطرف اختلال اینترنت حکایت دارد اما آنالیز ها نشان می دهد اینترنت تهران و بعضی شهرها همچنان قطع است و یا دسترسی به بسیاری از سایتها و پیغام رسان ها از اپراتورهای مختلف با اختلال همراه است.

با این وجود پیگیری گردش 360 به دور دنیا از شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد دلایل و جزییات این واقعه و زمان برطرف مشکل تا به امروز نتیجه نداشته و مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت جوابگو نبوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چرا زیرساخت ارتباطی در برابر یک آتش سوزی ساده ناپایدار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زیرساخت ارتباطی در برابر یک آتش سوزی ساده ناپایدار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید