فصل نو برنامه مستندنگاری حریم تخت جمشید آغاز شد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، فصل نو برنامه مستندنگاری حریم تخت جمشید آغاز شد.

فصل نو برنامه مستندنگاری حریم تخت جمشید آغاز شد

حمید فدایی با بیان اینکه حریم درجه یک تخت جمشید با دو هدف کاربردی مستندنگاری می شود، گفت: هدف اول از این مستندنگاری تهیه نقشه کاداستر زراعی در اراضی کشاورزی حریم درجه یک تخت جمشید است و هدف دوم ثبت شرایط حاضر آثار تاریخی اعم از محوطه ها و تپه های تاریخی در این محدوده خواهد بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه نمود: استفاده از این اطلاعات در پایش تغییرات و مداخلات احتمالی چه در اراضی کشاورزی و چه در محوطه های تاریخی واقع در حریم یک تخت جمشید بسیار کاربردی خواهد بود.

وی ادامه داد: به همین جهت با استفاده از سیستم فتوگرامتری برد کوتاه (پهپاد)، عملیات مستندنگاری در حریم یک تخت جمشید شروع شده که امید می رود این برنامه تا خاتمه سال جاری تکمیل شود.

فدایی گفت: با تداوم این برنامه به صورت سالیانه و بسط آن به حرایم درجه دو و سه مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، بتوان به اهداف پایشی در حرایم محوطه دست یافت و نتایج حاصله را در مدیریت و حفاظت بهتر از محوطه ها و تپه ها مورد استفاده قرار داد.

مسئول واحد مستندنگاری و پایش مجموعه میراث جهانی تخت جمشید نیز ضمن ضروری دانستن این برنامه برای حفاظت و کنترل مداخلات درازمدت در منطقه گفت: پیشینه نقشه برداری و شبکه بندی منطقه به منظور ثبت و ارائه موقعیت محوطه ها و تپه های تاریخی منطقه به دهه های قبل بر می شود.

علی اقرء گفت: پروفسور اریک اشمیت اول بار بخشی از چنین شبکه بندی را برای ثبت و ضبط آثار منطقه در دهه 30 میلادی ایجاد نمود که بعدها در دهه 50 میلادی به وسیله لوئیس واندنبرگ در پهنه دشت مرودشت توسعه یافت. بنابراین ما هم در این برنامه کاربردی کوشش کردیم شبکه بندی دقیقی را با استفاده از ابزار دقیق در حریم درجه یک تخت جمشید اجرا و سپس در کل دشت پیاده سازی کنیم.

علی اقرء اعلام کرد: دقت مستندنگاری آثار تاریخی واقع در حریم ایجاب می نمود که در برنامه حاضر از ابزار دقیق و فناوری های نوین همانند پهپاد استفاده شود.

وی گفت: در حال حاضر همه تپه های تاریخی در حریم درجه یک تخت جمشید با استفاده از دستگاه GPS با دقت زیر دو سانتیمتر برداشت شده که با این مستندنگاری مساحت دقیق تپه ها و البته ارتفاع نقاط مختلف آن ثبت و ضبط شده است و میتوان با تکرار برداشت ها طی سالیان بعد، مداخلات بوجود آمده در محدوده تپه ها و از جمله شرایط توسعه زمینهای کشاورزی به سمت تپه ها را مورد ارزیابی و پایش قرار داد.

مدیر دفتر مستندنگاری و پایش مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، تیم همکار خود را از متخصصان حوزه میراث فرهنگی معرفی و اعلام کرد: در همه مراحل مستندنگاری، گروه همکار متشکل از دو باستان شناس، دو نقشه بردار و یک معمار همکاری دارد.

این کارشناس باستان شناسی گفت: اقدامات صورت گرفته باعث شد که اطلاعات عددی و متریک دقیق از تپه های تاریخی در حریم درجه یک حاصل گردد که در نرم افزار GIS طبقه بندی و بایگانی خواهد شد.

منبع: همگردی

به "فصل نو برنامه مستندنگاری حریم تخت جمشید آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل نو برنامه مستندنگاری حریم تخت جمشید آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید