عجیب ترین پیوندهای اعضا در دنیا

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، در سال های اخیر، بارها مطالبی با این عناوین: آیا اهدای عضو حیوان به انسان محقق می گردد؟، آیا پیوند اعضای بدن حیوان به انسان ممکن است؟ و ... در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی توجه کاربران را جلب می کرد.

عجیب ترین پیوندهای اعضا در دنیا

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: یکی از آخرین تحقیقات پزشکان در این باره به سال 2019 برمی گردد؛ زمانی که پژوهشگران دانشگاه آلاباما اعلام کردند که به وسیله مهندسی ژنتیک، امیدوارند یک گام به پیوند اعضای حیوانات به انسان نزدیک شوند تا شاید روزی بتوانند شاهد انجام این عمل باشند.

این دستاورد پزشکی، روز گذشته با پیوند کلیه حیوان به انسان برای نخستین بار در دنیا، تحقق یافت.

به همین بهانه از عجیب وغریب ترین پیوند عضوهای دنیا خواهیم گفت.

پیوند کلیه خوک به انسان

برای نخستین بار در دنیا، جراحان آمریکایی پیروز به پیوند کلیه حیوان به انسان شدند. روش این عمل جراحی که در نیویورک صورت گرفت، شامل استفاده از خوکی بود که ژن های او تغییر نموده بود؛ به طوری که این تغییر باعث شد مولکولی که باعث تحریک پس زدن پیوند می گردد، کنترل گردد.

محققان درباره این اتفاق به رویترز گفتند که گیرنده، یک بیمار مبتلا به مرگ مغزی با علایم اختلال عملکرد کلیه بود که خانواده وی با انجام این آزمایش روی بیمار موافقت نموده بودند.

به گفته کارشناسان، به مدت سه روز کلیه تازه به عروق خونی او متصل و در خارج از بدن او نگهداری شد و به محققان امکان دسترسی به آن را داد.

روبرت مونتگومری جراح پیوند و سرپرست این مطالعه درباره نتیجه این عمل گفته: نتایج آزمایش عملکرد کلیه پیوندی، تا این لحظه بسیار طبیعی به نظر می رسد.

شست پا به جای شست دست

سال 2007 گاریت لافیور مرد نجار، انگشت شست دست راست خود را هنگام کارکردن از دست داد. تیم پزشکی این اطمینان را به او دادند که انگشت شست پای او را می توانند به جای انگشت شست دست راستش پیوند بزنند. شش ساعت در اتاق عمل بود تا جراحان توانستند تاندون های شست پایش را به دست او پیوند بزنند. لافیور در کمتر از دو ماه توانست با دست راست خود شروع به کار کند.

در اتفاقی دیگر دین رید یک کارگر کارگاه پلاستیک سازی هر دو دستش زیر غلتک رفت و استخوان های شستش به طور کامل خرد شد. پزشکان برای برگرداندن عملکرد دست های او مجبور شدند طی چند جراحی متوالی، شست پای وی را به دست های او پیوند بزنند.

پیوند گوش به ساعد دست!

در سال 2008، خانم شری والترز 42 ساله، دچار یک سرطان بدخیم پوستی به نام کارسینوم سلول بازال شد. پزشکان مجبور شدند برای درمان، او را جراحی نمایند و یک گوش و قسمتی از جمجمه و کانال گوشش را بردارند. برای بهبود ظاهر او، پزشکان تصمیم گرفتند که با غضروف دنده برای او یک لاله گوش بسازند؛ بنابراین غضروف یکی از دنده هایش را برداشتند و آن را به شکل لاله گوش درآوردند و برای اینکه به میزان کافی رشد کند و میزان گوش او گردد، غضروف را زیر پوست ساعدش کاشتند! خانم والترز ماه ها، یک گوش را در ساعدش داشت، آن را به آرامی رشد می داد و سپس پزشکان آن را به گوش او پیوند زدند.

پیوند دندان به چشم

10 سال پیش مارتین جونز 43 ساله بر اثر حادثه بینایی اش را از دست داد. به تشخیص پزشکان چون ممکن بود پیوند پلاستیکی را پس بزند یکی از دندان های خود بیمار کشیده شد تا از آن به عنوان نگه دارنده بافت پیوندی لنز استفاده نمایند. قسمتی از پوست داخل دهان مارتین به داخل چشم او پیوند زده و پس از دو ماه که پوست به خوبی جذب چشم شد، دندان نیش مارتین در کاسه چشم پیوند خورد و پوست پیوندشده به تدریج از کاسه چشم برداشته و در نهایت بینایی او برگردانده شد.

پیوند صورت

کتی استابلفیلد در سال 2014 در 18 سالگی بر اثر شلیک گلوله به صورت، دچار جراحت شدید شد. خوشبختانه او زنده ماند اما صورتش به طور کامل نابود شده بود. پس از چند سال انتظار در سال 2017 اهدانماینده مناسبی برای او پیدا شد که پوست صورتش از نظر گروه خونی، رنگ پوست و دیگر ویژگی های پزشکی با کتی سازگاری داشت. پزشکان اعلام کردند جراحی پیوند چهره روی این دختر، طولانی ترین و پیچیده ترین جراحی به مدت 31 ساعت بوده که تا به امروز صورت گرفته است. به این ترتیب او دوباره قادر به جویدن، بلعیدن مواد غذایی و نفس کشیدن بدون احتیاج به تجهیزات جانبی پس از چند سال شد.

پیوند قلب بچه میمون به نوزاد 12 روزه

نوزادی نارس و مبتلا به سندروم هیپوپلازی سمت چپ قلب در بارستوی کالیفرنیا به دنیا آمد. شرایط حاد نوزاد روشن بود و پزشکان می دانستند که او بیشتر از دو هفته عمر نخواهد کرد ولی دکتر بیلی گزینه دیگری در فکر داشت. بعد از انجام آزمایش های کامل و آنالیز های اولیه، نوزاد 12 روزه برای جراحی پیوند قلب آماده شد و دکتر بیلی توانست در تاریخ 26 اکتبر سال 1984 با پیروزیت، قلب یک بچه میمون را به یک نوزاد انسان پیوند بزند.

همه چیز به خوبی پیش رفت و نوزاد با پیوند قلب، زندگی تازهی را شروع کرد اما دو هفته بعد از پیوند، شرایط نوزاد دچار نوسان های شدید شد و در نهایت 21 روز بعد از پیوند قلب، زندگی نوزاد انتها یافت.

پیوند زدن دست به پا

چند سال پیش، دست مینگ لی کودک 9 ساله چینی در حادثه رانندگی قطع شد ولی چون دست بسیار آسیب دیده بود، نمی توانست دوباره به سرجای اولش بازگردد. به همین علت پزشکان دست او را به پایش پیوند زدند تا دوباره رشد کند. پس از سه ماه که دست او به پایش متصل بود، بالاخره پزشکان دست را جدا کردند و به سر جای اولش بازگرداندند. پس از گذشت یک سال این دست به طور کامل بهبود یافت.

در ماجرای پیوند اعضا، گاهی اتفاقات باورنکردنی رخ می دهد که با چندتا از جالب ترین آنها آشنا خواهید شد:

تقاضای پس دادن کلیه پس از طلاق!

یک زوج انگلیسی پس از آنکه از هم طلاق گرفتند دست به کاری بسیار عجیب زدند. ریچارد باتیستا مردی است که اول ازدواج به همسرش یک کلیه اهدا می نماید و این عمل پیروزیت آمیز، جان همسرش را نجات می دهد اما ازدواج آنها را نجات نمی دهد از این رو آنها پس از گذشت هشت سال طلاق می گیرند. پس از طلاق، این مرد تقاضا کرد که همسر سابقش باید کلیه یا هزینه آن را به او بازگرداند. گفته می گردد که همسر او هزینه کلیه را که نزدیک به 2 میلیون دلار بود به او بازگرداند.

عوض شدن گروه خونی بعد از پیوند

دمی برنان دختری 15 ساله است که بر اثر ویروسی نادر، کبدش را از دست داد و پزشکان روی بدن او یک کبد تازه گذاشتند که خیلی با بدنش هماهنگ نبود اما او با شانس زنده ماندن یک در 60 میلیارد، جنگید و زنده ماند. این عمل جراحی شاید بسیار عجیب نبود اما پس از گذشت چند ماه پزشکان متوجه شدند گروه خونی او از O مثبت به منفی تغییر پیدا نموده است! این در حالی است که عوض شدن گروه خونی عملی است که به نظر نمی رسد امکان پذیر باشد ولی در این مورد خاص به طور اتوماتیک رخ داد.

دختری با 3 قلب

انجام عمل جراحی قلب و تعویض آن یکی از کارهایی است که شاید بیمار را به حد مرگ برساند اما دبی وارد کسی است که تا به حال سه قلب عوض نموده است.

او هنگامی که به دنیا آمد قلبش بطن چپ نداشت از این رو پزشکان مجبور شدند قلب او را در 15 ماهگی عوض نمایند. این قلب برای این دختر 16 ساله تا روز تولد 15 سالگی کار کرد اما پس از آن باز هم از کار افتاد و این دختر را تا نزدیکی مرگ برد اما پزشکان قلب دیگری را در بدن او قرار دادند تا بتواند بار دیگر طعم زندگی را بچشد.

اهدا به شرط هواداری از تیم فوتبال

مارتین واربورتون که 50 سال سن دارد برای اهدای سلول های بنیادی به برادر 59 ساله اش شرطی بسیار عجیب گذاشت! او از برادر خود قول گرفت که پس از عمل جراحی، دیگر نباید هوادار تیم منچسترسیتی باشد و باید از این به بعد هوادار تیم منچستریونایتد باشد! این دو برادر یک قرارداد رسمی با هم نوشتند و پس از آن، عمل جراحی با پیروزیت انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عجیب ترین پیوندهای اعضا در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین پیوندهای اعضا در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید