سود و زیان کرونا برای مشاغل آنلاین چقدر بود؟

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، به گفته عضو اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی در پی شیوع ویروس کرونا عرضه آنلاین کالا و مواد غذایی بیش از دو برابر شده، اما خدمات آنلاین در حوزه گردشگری و مشاغل خدماتی 97 و 86 درصد کاهش داشته است.

سود و زیان کرونا برای مشاغل آنلاین چقدر بود؟

رضا الفت نسب در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: پیش از کرونا پیش بینی شده بود 70 درصد کسب کارها طی شش تا هفت سال آینده به فضای آنلاین وارد شوند، شیوع کرونا این زمان هفت ساله را به دو تا سه سال کاهش داد.

به گفته وی در ابتدای شیوع کرونا در بخش سفارش آنلاین غذا 60 درصد، تاکسی های آنلاین 51 درصد، گردشگری 90 درصد و بخش خدماتی نیز 87 درصد کاهش رخ داد که در طول چند ماه گذشته بخشی از این زیان جبران شده است، اما در مقابل، در عرضه آنلاین کالا و مواد غذایی 136 درصد و عرضه محصولات دیجیتالی 132 رصد رشد داشته اند.

عضو اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی همچنین از انجام دو مرحله نظر سنجی یکی مربوط به سه ماهه نخست شیوع کرونا و دیگری مربوط به اواخر آبان ماه خبر داد که بر اساس نتایج آن ها بخش عرضه کالا و مواد غذایی زود مصرف (سوپرمارکتی) در زمان شیوع کرونا با 121 درصد رشد روبرو شده و در نظرسنجی دور دوم این بخش 15 درصد دیگر هم رشد داشته است. بازار محصولات دیجیتالی نیز ابتدا با 32 درصد رشد روبرو شد و در دور دوم نظرسنجی، این شاخص رشد 100 درصدی را تجربه کرد.

الفت نسب همچنین با بیان اینکه یکی دیگر از حوزه های کسب وکارهای آنلاین، خدمات مشاوره پزشکی است که در ابتدا 12 درصد رشد داشت، اما در نظر سنجی دوم معلوم شد رشد 100 درصدی را تجربه کرده، شرح داد: این موضوع نشان می دهد مردم در ابتدا با این پلت فرم ها آشنایی نداشتند و استفاده از آن به مرور رشد کرده است.

کدام مشاغل آنلاین از کرونا آسیب دیدند؟

عضو اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی در ادامه درباره مشاغل آنلاینی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند نیز گفت: مشاغل خدماتی در این دوره با 86 درصد کاهش رو به رو شد که اکنون فقط 9 درصد آن جبران شده و همچنان 77 درصد کاهش سفارش در این حوزه وجود دارد. البته پیش بینی می شود با بهبود اوضاع و زرد شدن تهران و بسیاری از شهرها شرایط به مرور در این بخش بهبود یابد. در بخش تاکسی های آنلاین نیز در حال حاضر 140 شرکت تاکسیرانی آنلاین در سراسر کشور فعال است که در ابتدای شیوع کرونا 60 شرکت از این تعداد فعال بودند. در دور اول نظرسنجی 51 درصد کاهش در این بخش رخ داد و در دور دوم معین شد 20 درصد این کاهش جبران شده است.

وی افزود: حوزه گردشگری هم با 97 درصد کاهش روبرو شده که تا به امروز نهایتا 10 درصد آن جبران شده است. در بخش سفارش آنلاین غذا هم در ابتدا با کاهش 60 درصدی خدمات روبرو بودیم که تا کنون 40 درصد آن جبران شده است. خدمات آنلاین در حوزه مسکن نیز ابتدا 15 درصد کاهش داشت اما در دور دوم نظرسنجی 12درصد از این کاهش جبران شد. حوزه تبلیغات آنلاین نیز در ابتدا 55 درصد کاهش داشت که نشان می داد کسب و کارها نتوانسته اند هزینه تبلیغات را تامین کنند و اکنون فقط 16 درصد آن جبران شده است.

منبع: فرارو

به "سود و زیان کرونا برای مشاغل آنلاین چقدر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود و زیان کرونا برای مشاغل آنلاین چقدر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید