زاده اضطراب دنیا

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، در کتاب زاده اضطراب دنیا 150 شعر از 12 شاعر اروپایی آمده است. شاعرانی که نمونه هایی شعرشان در دفتر گرد آمده است، همه از نوآوران به نام سرزمین های خود هستند. در اروپا شهره اند، و چهره های متشخصی در گونه هایی از شعر دنیاند و شعرهایشان به زبان های گوناگون ترجمه شده است.

زاده اضطراب دنیا

این کتاب به کوشش محمد مختاری و موسسه انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار شد. از اشعار شاعران مارینا تسوتایوا، ویژلاو نزوال، پیتر هوخل، ولادیمیر هولان، چزاره پاوزه، چسلاو میلوش، یوهانس بوبروفسکی، پل سلان، آنتونین بارتوشک، زبیگنیو هربرت، فرنک یوهاش، و جوزف برادسکی در این کتاب آمده است.

بیشتر این شاعران به اروپای شرقی یا به اعتباری به اروپای مرکزی تعلق دارند. سرنوشت مشترک و هویت شعرشان همه، تراژیک است. این هویت و سرنوشت نشانگر آن است که تجربه شعر اورپا در رویکرد به حیثیت انسانی، تنها تجربه اروپای شرقی یا مرکزی نیست.

متولد اردیبهشت

محمد مختاری شاعر، نویسنده، مترجم و از فعالان کانون نویسندگان ایران بود که در یکم اردیبهشت 1321 به جهان آمد و در تاریخ 12 آذر 1377 به قتل رسید. جسد او روز 19 آذر در جاده افسریه در یک راستا فرعی به کارخان سیمان تهران پیدا شد. محمد مختاری در مشهد به جهان آمد. دوره تحصیل ابتدایی و متوسطه اش را در زادگاهش گذراند و دانشجوی ممتاز، فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی شد.

در این باره بخوانید:

سال های ابری داستان زندگی است

مهمان ناخوانده؛ روایتی فلسفی

پیکر زن همانند میدان نبرد در جنگ بوسنی

محمد مختاری سال های 1346 تا 1351 را مشغول انتشار اشعار، مقالات انتقادی و تحقیقاتش در مجلاتی، چون نگین، خوشه و فردوسی شد و همزمان ترجمه مقاله طولانی نویسنده، شاعر و منتقد ادبی امریکایی یعنی جان آپدایک با عنوان واقع گرایی و داستان بلند را نیز انجام داد. در سال های 1355 تا 1358 چهار مجموعه شعر در وهم سندباد، قصیده های هاویه، بر شانه فلات و شعرِ57 را منتشر کرد.

منبع: ایرنا زندگی

به "زاده اضطراب دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاده اضطراب دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید