حقایقی ترسناک درباره کرونای لامبدا

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، حالا حدود دو سال از شیوع کرونا در دنیا می گذرد. ویروسی که به دردسازترین و خطرناک ترین ویروس دنیا تبدیل شده و علی رغم گذشت این مدت و کشت و کشتار بسیار و موارد بالای ابتلا، هنوز هم ابعاد پنهان و ناشناخته بسیاری دارد.

حقایقی ترسناک درباره کرونای لامبدا

به گزارش گردش 360 به دور دنیا به نقل از ایسنا، این هیولای کوچک حالا هر چند وقت یکبار جهش پیدا نموده و با ظاهری تازه به قتل عام مردم دنیا مشغول می گردد. در جهش اخیر، سویه لامبدا از دل این ویروس بیرون آمده، سویه ای که به اعتقاد متخصصان خطرات آن قابل تصور نیست و اگر در دنیا شیوع یابد احتمالا باید منتظر یک قتل عام گسترده باشیم.

دکتر مهدی تقدسی متخصص ایمنولوژی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در تبادل نظر با ایسنا، با هشدار نسبت به خطرات بسیار این سویه تازه، گفت: مقالات علمی حقایق تلخی درباره این سویه بیان می نماید که نگرانی های بسیاری در دنیا ایجاد نموده است.

وی اضافه کرد: این سویه تازه جهش های مختلفی پیدا نموده که هم قدرت سرایت و هم قدرت کشندگی آن را به اندازه چشمگیری افزایش داده است.

تقدسی گفت: در این سویه تازه دو جهش اتفاق افتاده موجب شده که قدرت سرایت ویروس تا حد زیادی افزایش یابد. بعلاوه سه جهش دیگر موجب شده که لامبدا، توان فرار از سیستم ایمنی بدن را پیدا کند.

تقدسی با بیان اینکه در حال حاضر در افراد دو نوع ایمنی در برابر ویروس کرونا داریم، اضافه کرد: یکی ایمنی طبیعی است که در بدن افراد مبتلا به کرونا پادتن فراوری می گردد و دیگری ایمنی ناشی از تزریق واکسن است و متاسفانه جهش های انجام شده در سویه لامبدا موجب شده این سویه تازه قابلیت عبور از این دو سد ایمنی را داشته باشد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: نگرانی دیگری که در رابطه با این سویه تازه وجود دارد این است که پروتئین S این ویروس، به پدیده افزایش عفونت به یاری آنتی بادی های بدن حساسیت بیشتری دارد، یعنی این ویروس توانایی این را دارد که از آنتی بادی های فراوری شده در بدن به نفع خود استفاده کند که حقیتا نگران نماینده است.

تقدسی در مورد کارایی واکسن های کرونا در برابر این سویه تازه هم گفت: واکسن ها به دو علت کارایی که باید را در برابر این سویه تازه ندارد. از جمله اینکه ایمنی ایجاد شده به وسیله آن ها ظرف چند ماه کاهش می یابد. از طرفی جهش های ایجاد شده در این سویه تازه بگونه ای است که مقاومت بالایی در برابر واکسن ایجاد می نماید.

تقدسی گفت: در حال حاضر طبق مقاله علمی منتشر شده کارایی واکسن هایی مثل فایزر و مُدرنا در برابر این سویه تازه به حدود 48 درصد رسیده است.

این متخصص ایمنولوژی در مورد راه های پیشگیری از ابتلا به این سویه تازه هم گفت: تنها راه مانند سویه های قبلی استفاده از ماسک است و ترجیحا افراد باید از دو ماسک استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: نکته مهم و حائز اهمیت دیگر پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پرتجمع مانند دانشگاه، مدارس، پذیرش بیمارستان ها، بانک های شلوغ و ... است.

تقدسی گفت: رعایت فاصله 1.5 تا دو متر هم در پیشگیری از این سویه تازه بسیار حائز اهمیت است که افراد باید رعایت نمایند.

وی اضافه کرد: شیوع سویه تازه مانند یک بمب بیولوژیک خواهد بود و تنها راه حل در حال حاضر پیشگیری است و امیدواریم این سویه تازه شیوع گسترده پیدا نکند.

منبع: جام جم آنلاین

به "حقایقی ترسناک درباره کرونای لامبدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی ترسناک درباره کرونای لامبدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید