تهدیدی برای تعطیلی کتابفروشی ها

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، یک فعال نشر با اشاره به تخفیف های بی رویه و بالایی که کتابفروشی ها را به تعطیلی می کشاند، می گوید: مخاطبانی که از سایت های اینترنتی خرید می نمایند فقط تخفیف ها را می بینند و کاری به سایر مسائل ندارند.

تهدیدی برای تعطیلی کتابفروشی ها

محمدحسن شاطریان بیدگلی، مدیر فروشگاه انتشارات بیدگل، در گفت وگو با گردش 360 به دور دنیا درباره تخفیف های نامتعارف سایت های فروش کتاب اظهار کرد: یک سری تخفیف ها را ارشاد می دهد که مسئله ای نیست، یک سری هم خود ناشران تخفیف می گذارند که آن هم مشکل ندارد اما تخفیف هایی که بالای 25 درصد و 30 درصد، 50 درصد و 60 درصد است واقعا ضربه می زند. این را بارها و بارها گفته و درباره اش صحبت نموده ایم. کتابفروشان، ناشران و مراکز پخش در اعتراض به این تخفیف های بی رویه به اتحادیه ناشران نامه نوشته ایم. نمی دانم پشت این تخفیف ها چه چیزی است؛ یک سری کتاب های قاچاق هستند، کتاب ها را از دیگران کپی نموده و هیچ حق تالیف و هزینه های دیگری ندارند و بی رویه چاپ می نمایند، قیمت های وحشتناک می زنند و بعد 50 درصد و 60 درصد به خریدار تخفیف می دهند، یعنی برای توزیع نماینده بالای 70 درصد تخفیف که این موضوع به بازار کتاب شدیداً آسیب می زند.

او با اشاره به تخفیف 80 درصدی یکی از سایت ها، درباره راه های مقابله با این تخفیف ها گفت: باید با متخلفان قاطعانه برخورد گردد اما متاسفانه نه قوه قضائیه در این ماجرا همکاری می نماید و نه نیروهای انتظامی. چندین بار با آن ها جلسه داشته و مذاکره نموده ایم اما متاسفانه هیچ اقدامی نشد، بعد هم کرونا آمد و همه چیز رها شد. این ماجرا کتابفروشی ها را به تعطیلی می کشاند.

شاطریان در ادامه توضیح داد: خود من شاهد بودم که مشتری آمده و گفته چرا به فلان کتاب تخفیف نمی دهید، فلان جا 50 درصد تخفیف می دهند. ما چطور باید شرح دهیم که این کتاب غیرقانونی و قاچاق است؟ خریدار فقط می خواهد کتاب را بخواند و برایش فرقی نمی نماید و کاری به این قضایا ندارد. این موضوع احتیاج به حمایت جدی از طرف ارگان ها و جاهایی که زورشان می رسد دارد. ما هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. فقط رد می شویم و می بینیم و بر این بازار آشفته تاسف می خوریم.

او درباره فرهنگ سازی در زمینه کتاب قاچاق اضافه نمود: باید رعایت حق نشر در وجود مردم نهادینه گردد؛ ما چطور به صدا و سیمایی که خود حق نشر را رعایت نمی نماید، بگوییم آموزش بدهید تا مردم حق نشر را رعایت نمایند؟ در این چندوقت آهنگ مثله شده همایون شجریان را پخش می کردند، که خودش گفته بود اجازه ندارید پخش کنید. زمانی که رادیو و تلویزیون این مسائل را رعایت نمی نماید، ما چطور در وجود مردم و اهل مطالعه نهادینه کنیم که حق نشر را رعایت کنید و اگر رعایت نکنید عین دزدی است. اگر بتوانیم این موضوع را تفهیم کنیم، قضیه حل است. تفهیم این موضوع احتیاج به تبلیغات رادیو و تلویزیون دارد، تاکید کند و شرح دهد؛ تا زمانی که مردم می خواهند کتاب بخرند، توجه داشته باشند حق تالیف پرداخت شده، کیفیت چاپ رعایت شده یا نه با دستگاه زیراکس چاپ شده و با تخفیف می فروشند. این مسائل به فرهنگ سازی احتیاج دارد و فرهنگ سازی هم دست من و شما نیست، شاید شما بتوانید این مسائل را منعکس کنید ولی کاری از دست ما ساخته نیست. چطور به تک تک خریداران شرح دهیم حق نشر رعایت نشده و دزدی است؟

شاطریان درباره تاثیر کرونا و اینترنتی شدن بسیاری از کارها بر شدت این موضوع اظهار کرد: کرونا مقداری مسائل را تشدید کرد؛ مردم می خواهند کمتر از خانه بیرون بروند بنابراین در فضای مجازی خرید می نمایند، تنها کتاب هم نیست، پوشاک و کفش و حتی غذا هم هست. مردم خرید خود را به خاطر کرونا در فضای مجازی انجام می دهند و به سایت ها رو آورده اند، که متاسفانه بعضی از آن ها حقوق ناشر و مولف را رعایت نمی نمایند. اتحادیه در پاسخ به اعتراض ما گفت، سایت ها زیرنظر ما نیست و ما نمی توانیم اعمال نظر کنیم، ما می توانیم کتابفروشی ها و موزعان و ناشران را کنترل کنیم و به آن ها تذکر بدهیم. کرونا باعث شد فضای مجازی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد و این فضا باعث شد کتاب با تخفیف وحشتناک عرضه گردد و کسی که به فضای مجازی می رود فقط تخفیف را می بیند و نمی داند قیمت کتاب بیشتر از کتاب ناشر اصلی است؛ مثلا اگر کتابی 60 هزار تومان است، 90 هزار تومان قیمت می گذارند و حتی با تخفیفی که می دهند هم کلی سود می نمایند و کلاه سر خریدار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تهدیدی برای تعطیلی کتابفروشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدیدی برای تعطیلی کتابفروشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید