بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، یک رهبر ارکستر درباره برگزاری مجازی اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر می گوید: از آنجا که قرار است این جشنواره برای نخستین بار به صورت آنلاین برگزار شود، نمی توان دقیقا پیش بینی کرد که چه خواهد شد؛ ولی تجربه کنسرت های آنلاین با آغاز شیوع کرونا، پیروز نبود، مخاطب چشمگیری به خود جذب نکرد و متقاضی خاصی برای تمدید آن وجود نداشت.

بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد

رضا شایسته ـ رهبر ارکستر چکاوک ـ در ادامه صحبت هایش به گردش 360 به دور دنیا بیان می کند: هنرمند با اجرای صحنه زنده است، باید مخاطب خود را ببیند، دیده شود، مورد انتقاد و تشویق قرار گیرد. حضور مخاطب در سالن به هنرمند انرژی مثبت می دهد.

او اضافه می کند: استاد شجریان می گفتند که همیشه به عوامل پشت صحنه می سپردند که سالن را تاریک نکنند و نوری باشد که بتوانند چهره های مخاطبان را ببینند و انرژی مثبت دریافت کنند. کنسرت آنلاین همانند اجرا در استودیو است و حس خاصی حین اجرا منتقل نمی شود. من اجرای آنلاین را نمی پسندم و به همین علت امسال در جشنواره شرکت نکردم.

در ادامه از شایسته سوال می کنیم که آیا بهتر نبود که جشنواره موسیقی فجر نیز همانند جشنواره تئاتر یا فیلم فجر با تعداد مخاطب محدود به صورت صحنه ای برگزار می شد؟ پاسخ می دهد: گاهی برخی از گروه هایی که در جشنواره شرکت می کنند مخاطبان بالایی دارند و شاید برای عوامل اجرایی سخت باشد که بخواهند با تعداد مخاطب محدود به روی صحنه بفرایند. از طرفی اگر تصمیم بر برگزاری اجراهای صحنه ای در فضای باز با حضور مخاطبان بیشتر بود که به علت سرمای هوا این کار چندان عملی نیست.

او تصریح می کند: برگزاری امسال جشنواره تنها برای این است که بگویند جشنواره برگزار می شود و از یاد نرفته وگرنه که کار بسیار سنگین و سختی است؛ چراکه برخی از اجراها از قبل ضبط خواهند شد و حتی آنلاین هم به روی صحنه نمی فرایند و معلوم نیست که قرار است نتیجه و حس کار به چه صورتی باشد. به نظر من و خیلی از همکارانم بهتر بود که امسال از برگزاری جشنواره صرف نظر می شد.

در سرانجام از این هنرمند درباره از سرگیری دوباره اجراهای صحنه ای و آنچه بر هنرمندان موسیقی در یک سال اخیر گذشته، سوال می کنیم. پاسخ می دهد: هنرمندان راضی نیستند که به خاطر کنسرت آنها کسی بیمار شود؛ بنابراین اگر قرار بر اجرای آنلاین باشد باید تدابیر خاصی اندیشیده شود؛ مثلا یک اجرا عوض اینکه دو سانس با تکمیل ظرفیت به روی صحنه برود در شش نوبت با رعایت پروتکل های بهداشتی به شرط عدم افزایش هزینه ها، برگزار شود.

او ادامه داد: امیدوارم این ویروس هر چه سریع تر ریشه کن شود؛ چون مردم و بخصوص هنرمندان موسیقی و تئاتر بسیار آسیب دیدند. بیشتر هنرمندان موسیقی توسط اجرا و یا تدریس امرار معاش می کردند که با شیوع این ویروس اجراها یک سال است که لغو شده و تدریس نیز به صورت آنلاین صورت می گیرد که همیشه نتیجه بخش نیست؛ مگر برای هنرجویانی که در مراحل سرانجامی آموزش هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید