ایران در سال 2020 جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، غلامی وزیر علوم گفت: با ارزیابی های اجرا شده و داده های موجود، جمهوری اسلامی ایران در سال 2020 جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت.

ایران در سال 2020 جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت

به گزارش گروه دانشگاه گردش 360 به دور دنیا، غلامی امروز، دوشنبه در نشستی که با حضور جمعی از روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شهر های همجوار در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر برگزار شد، اضافه کرد: بر اساس داده های معتبر بین المللی نام بیش از 40 دانشگاه ایران در زمره یک هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفته که رتبه بعضی از دانشگاه های ما در این میان زیر 500 و بعضی دیگر بین 500 تا یک هزار است.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه علمی ایران دانشگاه های کشور بر اثر فعالیت در حوزه های علمی و تحقیقاتی ارتقاء یافته و به روز است، گفت: آنچه که باید هم اکنون در کشور مورد تاکید قرار گیرد کاربردی کردن نتایج و یافته های علمی است و خوشبختانه دانشگاه های کشور روی این محور در حال تلاش هستند.

وزیر علوم توضیح داد: از دو دهه پیش با شکل گیری پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، جریان عملیاتی کردن نتایج تحقیقات علمی و کاربردی کردن پژوهش ها را فعال کردیم و امروز در حوزه وزارت علوم بیش از 195 مرکز رشد و بیش از 43 پارک علم و فناوری فعال است.

وی اضافه کرد: در این مجموعه ها از صاحبان ایده ها تا شرکت های کوچک فناور و شرکت های دانش بنیان فعال هستند و بعضی از این شرکت ها امروز جزو شرکت های پیشرو حوزه اقتصادی کشور هستند، ولی در مجموع این جریان، یک جریان جوان است که قطعاً آینده کشور در پیش روی این فعالیت ها است.

دکتر غلامی گفت: خوشبختانه دانشگاه های کشور این ظرفیت را به خوبی کسب کرده اند و توانسته اند در این بخش ها به پیروزیت هایی دست یابند و در مجموع دانشگاه های تخصصی و ماموریت محوری مانند دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) و سایر دانشگاه های دستگاه های مختلف بویژه دانشگاه هایی که در حوزه نظامی فعالیت دارند، در این بخش پیروز تر بوده اند.

وزیر علوم همچنین با تمجید از فعالیت های علمی و تحقیقاتی در دانشگاه های نظامی کشور، گفت: نتایج بررسی ها نشان داده که مجوز هایی که به دانشگاه های نظامی داده می شود کاملاً دقیق و منطبق با استاندارد انجام می شود.

وی با بیان اینکه خواسته ها و انتظاراتی هم که مراکز علمی و دانشگاهی نظامی از وزارت علوم دارند یک خواسته کاملاً منطقی و قابل پیگیری است، اضافه کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی به واسطه برخورداری از نیرو های نظامی و دفاعی به خود می بالد و افتخار می کند و این موضوع یک واقعیتی است که دستاورد های نسل جوان، استادان جوان و دانشجویان جوان بوده است.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه تجربه ای که در دوران هشت سال دفاع مقدس به دست آمده دستمایه علمی و تجربه گرانقدری در تربیت نیرو های نظامی از سطوح فرماندهی گرفته تا رده های پایین تر بوده است، گفت: خوشبختانه آثار و علائمی که در خلیج فارس اخیراً رخ داده و یا مانور های نظامی که در کشور دیده شده، تاثیرگذاری آن در عرصه بین المللی به ویژه در طی دو سال گذشته از نتایج این دانشگاه ها است و این موضوع، امری بسیار جدی است و به همین خاطر همه وظیفه داریم در این حوزه کمک کنیم تا بتوانیم این زحمات به نتیجه برسد.

وی اضافه کرد: امروز در حوزه علم و دانش در کشور می توان به عنوان یک سرمایه گذاری در عرصه جهانی با توجه به رقابت هایی که روز به روز تنگ تر و بیشتر می شود باید به آن نگریست و به حساب آورد.

وی گفت: اگر چه در این سال ها گاهی در حوزه علمی و تحقیقاتی رشد خوبی داشته ایم، اما ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، ظرفیت های قابل توجهی است.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود از مجموعه دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر به خاطر پیروزیت های کسب شده در این مرکز علمی قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایران در سال 2020 جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در سال 2020 جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید