اعلام فهرست جدید کالا های آسیب رسان سلامت

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، دکتر عباس پریانی در خصوص تعداد کالا های آسیب رسان به سلامت، گفت: این کالا ها در گروه بندی های خاص خود در دسته روغن ها، فرآورده های گوشتی، نوشیدنی ها، دخانیات، کالای آرایشی، دارو هایی با احتمال سوء مصرف، سس ها و... تقسیم بندی می شوند.

اعلام فهرست جدید کالا های آسیب رسان سلامت

وی در مصاحبه با ایسنا، با بیان اینکه امسال افزایشی در موارد کالا های آسب رسان به سلامت نداشتیم، افزود: در برخی موارد نیز یک کالای آسیب رسان جایگزین کالای دیگر می گردد. این موضوع نیز به دلیل رصد سالیانه تولیدات کالا های جدید و یا برآورد میزان مصرف یک کالای خاص است.

مسئول کارگروه معین فهرست کالا های آسیب رسان سلامت، با تاکید بر اینکه در بررسی کالا ها میزان آسیب آن ها به کل جامعه مدنظر قرار می گیرد، اظهار کرد: ممکن است کالایی به صورت فردی برای شخصی آسیب رسان باشد یا نباشد، ولی این موضوع ملاک ما نیست و ما به کل جامعه و شیوع بیماری های غیرواگیر نگاه می کنیم و یکی از عواملی که سبب بودن نام کالا در فهرست آسیب رسان ها می گردد، میزان مصرف کل آن است.

وی با اشاره به اینکه شکل گیری فهرست کالا های آسیب رسان به سال 90 بازمی گردد، شرح داد: تبلیغ کالا هایی که در این فهرست هستند، ممنوع است. زمانی که اسامی این اقلام وارد فهرست کالا های آسیب رسان گردد برخی از آن ها به کمیته ای برای بستن عوارض و مالیات می رود.

پریانی در ادامه در مورد پیگیری وزارت بهداشت برای عدم تبلیغات کالا های آسیب رسان سلامت از شبکه های تلویزیونی، گفت: همکاران ما در دانشگاه های علوم پزشکی تذکرات لازم را داده یا موضوعات را به وزارت ارشاد گزارش می دهند و سعی می کنیم از این طریق از تبلیغ آن ها جلوگیری کنیم البته؛ مواردی هم وجود داشته که به دست پیگیری های قضایی سپرده شده است. نتایج این اقدامات در استان های مختلف متفاوت است. به طور مثال در استان یزد هماهنگی مناسبی بین دانشگاه علوم پزشکی، قوه قضاییه و وزارت ارشاد وجود دارد که به شدت این قانون اجرا می گردد. در برخی مواقع نیز ممکن است استنباط قاضی این باشد که اقدام اجرا شده تخلف است و جرم نیست.

وی با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر تنها متاثر از یک عامل نیست، شرح داد: منشاء بیماری های غیرواگیر عوامل خطر هستند که بخشی از آن تغذیه ای است، اما عدم تحرک، استفاده از دخانیات، سن و... نیز نقش خواهند داشت. بنابراین، نمی توان تنها با نگاه به بخش تغذیه و مصرف یا عدم مصرف کالا های آسیب رسان در مورد میزان بیماری های غیرواگیر صحبت کرد، ولی مسلما مصرف غذا های پرچرب و پر کالری یکی از عوامل بروز بیماری های غیرواگیر است که سعی می کنیم با اعلام این فهرست آن را کاهش دهیم.

وی افزود: همزمان با اعلام این فهرست به وزرای علوم و آموزش وپرورش اعلام می کنیم که این کالا ها از بوفه ها، غذاخوری ها و.. در مدارس و دانشگاه ها جمع آوری گردد.

وی در پایان تاکید کرد: کالا های موجود در فهرست آسیب رسان ها، کالا های ممنوعه نیستند، یعنی مصرف کم آن ها مسئله ای ایجاد نمی کند. مصرف مستمر و زیاد و یا مصرف آن در گروه ها خاص مانند بچه ها می تواند تاثیرات منفی داشته باشد. همچنین مصرف این اقلام در دوره کودکی می تواند سبب تغییر ذائقه در بزرگسالی گردد و عادت به مصرف غذا های پرچرب و پرشیرین و... را در فرد به وجود آورد.

منبع: فرارو

به "اعلام فهرست جدید کالا های آسیب رسان سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام فهرست جدید کالا های آسیب رسان سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید