کوردوبا، شهری با جاذبه های تاریخی و گل های رنگارنگ در اسپانیا، عکس

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، شهر کوردوبا تاریخی چند وجهی و شگفت انگیز داشته و از معروف ترین مقاصد گردشگری اسپانیا به شمار می رود. از مسجد-کلیسای جامع معروف آن گرفته تا پاسیو های زیبایی که با گل های رنگارنگ تزئین شده اند و در ماه می هر سال به روی عموم باز می شوند، این شهر برای هر کسی با هر سلیقه ای چیزی دارد. در این راهنما می توانید با جاذبه های برتر کوردوبا آشنا شوید.

کوردوبا، شهری با جاذبه های تاریخی و گل های رنگارنگ در اسپانیا، عکس

1. مسجد-کلیسای جامع

بازدید از کوردوبا و ندیدن مسجد-کلیسای جامع (Mosque-Cathedral of Córdoba) مانند رفتن به گرانادا و بازدید نکردن از الحمرا است. این جاذبه عظیم ترین یادمان شهر به شمار می رود. بعد از آنکه مورها در سال 711 شهر کوردوبا را تسخیر کردند، بنایی که سابقاً یک کلیسای مسیحی بود را به دو قسمت تقسیم نمودند که توسط مسیحیان و مسلمانان برای عبادت مورد استفاده قرار گیرد. در سال 784 به دستور امیر عبدالرحمان کلیسا را ویران کردند تا مسجدی عظیم تر بسازند. ساخت و ساز این مسجد بیش از دو قرن ادامه داشت و در نهایت در سال 987 به انتها رسید. در آن موقع کوردوبا تبدیل به شهر مهمی در پادشاهی اسلامی شده بود. زمانی که در سال 1236 مسیحیان شهر خود را پس گرفتند، دوباره مسجد به کلیسا تبدیل شد و در قرن شانزدهم چارلز پنجم یک راهروی رنسانسی در بالای سازه موری ساخت. این سازه دو رگه خروجی شگفت انگیزی شد که بازدیدنمایندگان را متحیر می نماید.

2. مدینه الزهرا

شاید مسجد-کلیسای جامع کوردوبا به عنوان یک جاذبه تاریخی بسیار ارزشمند شناخته شده باشد، اما مدینه الزهرا (Medina Azahara) که در 8 کیلومتری خارج از شهر واقع شده نیز به همان اندازه جذاب و دیدنی است. در اواسط قرن دهم، شهر درخشان (The Shining City) پایتخت اجرایی اندلس بود. ساخت و ساز اینجا در سال 936 به دستور خلیفه کوردوبا عبدالرحمان سوم شروع شد. الحاقات و تغییرات تا دهه های بعدی ادامه داشتند. اما در سال 1010 الزهرا غارت شد و برای چند قرن متروک ماند. بقایای آن تا اوایل قرن بیستم کشف نشدند و اگرچه تنها 10 درصد از ساختمان اصلی شهر را به نمایش می گذارند اما باز هم به شما تصویر خوبی از شکوه مدینه الزهرای گذشته را خواهند داد.

3. تاپاس بارهای سنتی

با توجه به اینکه کوردوبا گرم ترین شهر اروپایی محسوب می گردد، گردش در فصل های بهار و تابستان می تواند حسابی شما را تشنه و گرما زده کند. خوشبختانه قسمت قدیمی شهر پر از تاپاس بارهایی است که اگرچه از بیرون به نظر چیز خاصی نیستند، اما بعضی از بهترین تاپاس های شهر را به مشتریان ارائه می نمایند. این اماکن سنتی پر از مردم بومی هستند که همواره نشانه خوبی به حساب می آید و مطمئن باشید که ارزش تحمل کردن اتمسفر شلوغی که در آن ها حاکم است را دارند. در این تاپاس بارها غذاهای خانگی با قیمتی بسیار ارزان را خواهید یافت. یکی از گزینه هایی که باید حتماً امتحان کنید، سالمورخو (Salmorejo) است.

4. معبد رومی

یکی از لذت های بازدید از کوردوبا امکان تماشای یادمان هایی از هر سه دوره برجسته آن یعنی رومی، موری و مسیحی است. در دهه 1950 که ساختمان شهرداری کوردوبا را توسعه دادند، بقایای یکی از مهم ترین معابد رومی شهر را کشف کردند. این معبد در زمان حکومت امپراطور کلادیوس در اواسط قرن یکم میلادی ساخته شده و در قرن دوم مورد بازسازی نهاده شده بود. از میان ستون های غول پیکر آن تنها 10 عدد باقی مانده اند که از بین بلوک های آپارتمانی مدرن سر به آسمان کشیده اند. باستان شناسان از کیفیت مرمر این سازه و مهارتی که در ساخت آن به کار رفته حدس می زنند که احتمالاً ساختمانی بسیار باشکوه بوده که شاید حتی از زیباترین ساختمان های امپراطوری روم محسوب می شده است.

5. پل رومی

پل رومی معروف شهر یا پوئنته رومانو (Puente Romano) به قرن اول میلادی تعلق داشته و در قرن دهم یا همان دوران اشغال مورها مورد بازسازی جدی نهاده شد. نشستن در نزدیکی رودخانه گوادالکیویر (Guadalquivir) که از میان اندلس عبور نموده و به اقیانوس اطلس می ریزد، منظره زیبایی را به شما هدیه می نماید. پل رومی که از 17 طاق سنگی درست شده تنها 2 طاقش به دوران رومی ها تعلق دارد. در میانه پل مجسمه ای قرن هفدهمی از رافائل مقدس را می بینید. از آنجا می توانید به خوبی کوردوبا و حومه تپه ای سرسبزش را تماشا کنید. حتی مردم محلی هم از تماشای این مناظر لذت می برند.

6. پاسیوها و حیاط ها

زیباترین و بی همتاترین جاذبه های کوردوبا از ضرورت معماری آن برخاسته اند. این شهر در ماه های تابستان یکی از داغ ترین شهرهای اروپایی می گردد و دمای هوا در این روزها حتی از 40 درجه هم تجاوز می نماید. با توجه به این مسئله وجود جایی برای خنک شدن در میان روز برای ساکنین شهر امری اجتناب ناپذیر به شمار می رود. از دوران حکومت رومی ها در کوردوبا خانه هایی ساخته شدند که حیاط داخلی روباز داشتند که با دیوارهای سنگی ضخیم در تمام روز از نور خورشید در امان می ماند. طی قرن ها این سایه های خنک را با گل و گیاه و فواره ها تزئین کردند. این روش در دوران موری ها توسعه بیشتری یافت. از سال 1918 فریا دلوس پاتیوس (Feria de los Patios) که مورد حمایت شورای شهر واقع شد، جایزه زیباترین پاسیو را ارائه می نماید.

7. کاخ ویانا

ستاره پاسیو های کوردوبا، کاخ ویانا (Palacio de Viana) متعلق به قرن پانزدهم است. این ساختمان وسیع را طی قرن ها به عنوان اقامتگاه خاندان سلطنتی اسپانیا مورد استفاده قرار دادند. با پرداختن هزینه ای معادل 5 یورو می توانید از 13 پاسیو و باغ این مجموعه دیدن کنید. این اماکن زیبا که با دقت خاصی طراحی و با گیاهان رنگارنگ و معطر تزئین شده اند، جزو زیباترین مکان های عمومی کوردوبا به حساب می آیند. برای بازدید از اینجا یک ساعتی را در نظر بگیرید تا بتوانید به آرامی در محوطه قدم زده و از این فضاهای رمانتیک و خوش عطر لذت ببرید.

8. محله کایخا دلاس فلورس

کاخ ویانا تنها جایی نیست که می توانید گل های معروف کوردوبا را تماشا کنید. در گردشی در خیابان های محله قدیمی با ساختمان هایی روبرو می شوید که ورودی هایشان به زیبایی تزئین شده اما در کایِخا دلاس فلورس (Calleja de las Flores) هر خانه ای شبیه به قصه های پریان است. این خیابان رنگارنگ و معطر درست در شمال مسجد-کلیسای جامع در قلب محله قدیمی قرار داشته و از زیباترین خیابان های کوردوبا به شمار می رود.

9. قلعه پادشاهان مسیحی

قلعه پادشاهان مسیحی (Alcázar de los Reyes Cristianos) اغلب به زیر سایه مسجد-کلیسای جامع می رود، اما یکی از مهم ترین جاذبه های معماری شهر است. همانطور که از نام آن برمی آید، ساخت و ساز این کاخ سلطنتی به دستور پادشاه کاتولیکی در سال 1328 شروع شد. همانگونه که از بیشتر بناهای اندلسی انتظار می رود، این سازه هم بر روی ویرانه های یک دژ موری ساخته شد. در اواخر قرن دهم، زمانی که پادشاهی اسلام در اوج قدرت خود بود، کوردوبا از شهرهای فرهنگی برجسته دنیا به شمار می رفت و این کاخ عظیم ترین کتابخانه غرب را در خود نگهداری می کرد. با توجه به اینکه بخش هایی از سازه موری نگه داشته شدند، هنوز هم سبک آن دوران به خوبی حس می گردد.

10. موزه گاوبازی

کوردوبا در تاریخ گاوبازی نقش مهمی داشته و می توانید یادمانی از معروف ترین ماتادور آن مانولته (Manolete) را در پلازا دل کنده دپریگو (Plaza del Conde de Priego) محله قدیمی تماشا کنید. درست در آن طرف میدان کلیسایی را می بینید که بیشتر گاوبازان کوردوبا در آن ازدواج کردند. موزه گاوبازی (Museo Taurino) هم اطلاعات جالبی از این نمایش بحث برانگیز را در اختیارتان می گذارد.

منبع: گردشبان

به "کوردوبا، شهری با جاذبه های تاریخی و گل های رنگارنگ در اسپانیا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوردوبا، شهری با جاذبه های تاریخی و گل های رنگارنگ در اسپانیا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید