شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، نتایج یک پژوهش نشان می دهد عفونت هلیکوباکترپیلوری در میان بیماران کبد چرب غیرالکلی به نسبت شایع است.

شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، بیماری کبد چرب غیرالکلی، شایع ترین بیماری مزمن کبد در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایالات متحده است. عفونت هلیکوباکترپیلوری به عنوان یک ریسک فاکتور مهم در ایجاد زخم معده، ورم معده و بدخیمی شناخته شده است. محققان در پژوهشی شیوع هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی را بررسی کرده اند.

در این پژوهش که توسط محمد صالحی و الهه بوعلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اجرا شده، آمده است:در این مطالعه توصیفی- مقطعی ابتدا 403 بیمار مشکوک به کبد چرب غیرالکلی مراجعه کننده به کلینیک گوارش بیمارستان لقمان حکیم در شهر تهران که دارای ناراحتی گوارشی و چاقی شکمی بودند و نیاز به سونوگرافی داشتند، به روش نمونه گیری با مراجعه مستمر بیماران انتخاب شدند.

بر اساس آن چه در این پژوهش آمده است، برای 181 بیماری که طبق سونوگرافی اجرا شده کبد چرب غیرالکلی داشته اند تست سرولوژی آنتی بادی ضدهلیکوباکترپیلوری درخواست شد و به آزمایشگاه بیمارستان لقمان حکیم فرستاده شد.

در این مقاله آمده است: شیوع هلیکوباکترپیلوری در بین افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند 62.1 درصد، در بین افرادی که سیگار می کشیدند 62.5 درصد، در بین افرادی که قلیان مصرف می کردند 72.7 درصد و در میان افرادی که هم سیگار و هم قلیان مصرف می کردند 66.7 درصد بود. اگر چه شیوع هلیکوباکترپیلوری در بین افرادی که از دخانیات استفاده نمی کردند کمتر از سایر افراد بود، ولی از نظر آماری تفاوت آماری معنی داری در شیوع هلیکوباکترپیلوری برحسب شرایط مصرف دخانیات بیماران مشاهده نشد.

نویسندگان این مقاله می گویند: این تحقیق نشان داد که شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی 63 درصد است.

در این پژوهش بیان شده که برخی مطالعه ها به وجود ارتباط بین عفونت هلیکوباکترپیلوری و کبد چرب غیرالکلی اشاره دارند اما برخی دیگر نشان داده اند که عفونت هلیکوباکترپیلوری ارتباطی با بیماری کبد چرب غیرالکلی ندارد.

پژوهشگران می گویند: بر اساس یافته های این تحقیق، عفونت هلیکوباکترپیلوری در میان بیماران کبد چرب غیرالکلی به نسبت شایع است. به نظر می رسد دلیل یافته های متناقض، تفاوت متدهای غربالگری عفونت هلیکوباکترپیلوری در مطالعه های گوناگون است.

این مقاله در دومین شماره چهل وچهارمین دوره فصلنامه پژوهش در پزشکی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید