زالی: یک چهارم موارد مشکوک در کشور امیکرون داشته اند ، درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می گردد

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، فرمانده عملیات مقابله با کرونا تهران گفت: از سه هزار و 600 نمونه مشکوکی که برای انستیتو پاستور ارسال شده 850 نمونه اُمیکرون مثبت بوده یعنی 26 تا 27 درصد.

زالی: یک چهارم موارد مشکوک در کشور امیکرون داشته اند ، درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می گردد

به گزارش گروه اجتماعی گردش 360 به دور دنیا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر شاخص بستری در جمعیت مبنای رنگبندی کشور است، اضافه کرد: به این ترتیب در حال حاضر خراسان شمالی، سمنان از خراسان جنوبی، کرمان و ایلام شرایط بستری رو به افزایش دارد، اما استان تهران حالت ایستایی دارد.

وی با بیان اینکه نباید در مورد اُمیکرون ساده اندیشی کنیم، گفت: از سه هزار و 600 نمونه ای که برای انستیتو پاستور تهران ارسال شده 850 نمونه اُمیکرون مثبت بوده یعنی 26 تا 27 درصد نمونه های مشکوک ارسال شده اُمیکرون بوده است.

به گفته زالی، از نمونه های ارسالی در بخش بستری 9 تا 10 درصد نمونه های ارسالی اُمیکرون بودند و بیش از 40 درصد نمونه ها مربوط به بیماران بستری مربوط به دلتا بوده است و به این ترتیب بیشترین بیماران در بخش بستری نمونه های دلتا ویروس بوده اند.

وی اضافه کرد: این یعنی هر چه زمان بگذرد از اندازه دلتا کاسته می گردد و به اندازه اُمیکرون اضافه نموده خواهد شد.

زالی بعلاوه گفت: برای تشخیص شدت علایم و بیماری زایی سویه اُمیکرون مطالعات حیوانی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: این مطالعات حاکی از آن است که اُمیکرون بیماری زایی با شدت کمتری نسبت به نمونه های قبلی دارد البته این مطالعات باید در جمعیت بزرگتری انجام گردد، اما سرایت پذیری بالاتری دارد و درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می گردد.

این مقام مسئول گفت: 330 هزار اُمیکرون فقط در روز در کشور فرانسه به ثبت رسید که بی سابقه است و پیش بینی هایی که انجام داده اند نشان می دهد تا خاتمه زمستان 50 درصد اروپا به سویه اُمیکرون مبتلا می شوند.

وی اضافه کرد: اگر فرض بر شدت بیماری زایی کمتر باشد باز هم باید در حوزه عمومی این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهیم چراکه وقتی سرعت ابتلا بیشتر می گردد یعنی جمعیت بیشتری مبتلا خواهند شد و بستری نیز بیشتر خواهد شد.

زالی گفت: از سوی دیگر تاب آوری سیستم بهداشت و درمان است که اگر ناگهان بر شدت مراجعات اضافه نموده گردد با مشکل روبرو خواهیم شد بنابراین نباید ساده اندیشی کنیم تا مسائل گریبان ما را نگیرد.

وی توضیح داد: اینکه تصور کنیم که این سویه علایم خفیف تری دارد و باید همه گیری اتفاق بیفتد تا به خاتمه کرونا نزدیک شویم، حرف درستی نیست.

زالی ادامه داد: برای گروه های زیر 12 سال در عرصه جهانی و پوشش واکسیناسیون آن ها بحث های بسیاری وجود دارد، ولی این سویه می تواند نقطه هدف خود را برای بچه ها در نظر بگیرد. براساس آخرین مقاله ای که منتشر شده است از هر هفت کودکی که اُمیکرون می گیرد یک کودک دچار عوارض طولانی تری می گردد.

وی تأکید کرد: واکسیناسیون بچه ها زیر 12 سال از موارد پرمناقشه در سطح جهانی است، اما در مورد بعضی واکسن ها همانند سینوفارم که در کشور ما نیز وجود دارد مطالعات برای بچه ها بیشتر صورت گرفته که نشان دهنده اثربخشی آن است.

به گفته زالی، نظر کمیته علمی نیز در مورد واکسیناسیون افراد زیر 12 سال بر اثرگذاری اجماع وجود دارد، البته با اولویت گروه های پرخطر، اما در مورد اندازه عارضه جدی برای این افراد سوالاتی وجود دارد که رئیس جمهور نیز در این بخش این سوال را مطرح نموده است.

ساختار لجستیکی بهداشت و درمان تهران ضعیف است

زالی با اشاره به اینکه ضعیف ترین ساختار لجستیکی در بخش بهداشت و درمان در تهران وجود دارد، اضافه کرد: در هم اندیشی برای روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران و بعضی نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت نهایتا نامه ای نگارش شد تا در مورد استیجاری بودن مراکز و پایگاه های بهداشت و سلامت تهران، عدم اشتغال پست های بهداشت تهران و بعلاوه بحث اعتبارات تدابیر جدی اتخاذ گردد.

وی اظهار داشت: درخواست ما از استاندار تهران نیز این است که نامه ای در تأیید این نامه به نمایندگان مجلس نگارش گردد که وجود این مسائل مورد تأکید قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "زالی: یک چهارم موارد مشکوک در کشور امیکرون داشته اند ، درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: یک چهارم موارد مشکوک در کشور امیکرون داشته اند ، درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید