راهنمای رفتن به مخمل کوه

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، سرزمین قله های سربه فلک کشیده، چشمه های جوشان و آبشار های بلند، کوهی به ارتفاع هزار و 900 متر دارد که وقتی از خرم آباد به سمت الشتر می رویم در کنار جاده به آن برخورد می کنیم. جایی که به خاطر گلسنگ هایش به مخمل کوه معروف است.

راهنمای رفتن به مخمل کوه

مخمل کوه کجاست؟

در سفر به خرم آباد می توانیم تمام وقت مان را در شهر نگذاریم و مثل خیلی از خرم آبادی ها برای اینکه آب وهوایی عوض کنیم، حدود 1 ساعت برویم تا به مخمل کوه برسیم. این منطقه در 15 کیلومتری شمال شرق خرم آباد، در راستا الشتر واقع شده است. کافی ست بعد از رسیدن به میدان 22 بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانیم. فاصله این منطقه تا الشتر زیاد نیست. تنها با 35 کیلومتر رفتن به سمت خرم آباد، به کوه های یکدست سبزرنگ می رسیم.

گلسنگ هایی که در بهار می رویند، سنگ های سیاه را سبز می نمایند و جایی را به وجود می آورند که از خزه های سبز و قهوه ایی پوشیده شده. رنگ این مخمل ها متغیر است و نمای کوه ها را در یک روز سبز سبز و در یک روز به شکل قهوه ایی مخملی در می آورد.

این منطقه شامل یک کوه بلند، تنگه ای زیبا به نام شبیخون و آبشاری به همین نام است. به صورت کلی اینجا منطقه ایست که به پارک جنگلی تبدیل و در آن آلاچیق هایی برای مسافران ساخته شده و در راستاش رستوران ها و قلیان سراهای زیادی هم وجود دارد.

اگر اهل کوهنوردی باشیم فتح قله دو هزار متری پوشیده از گلسنگ کار سختی نیست. مخمل کوه با وجود ارتفاع نسبتا زیاد، راستا مناسبی برای کوهنوردان دارد، هرچند برای آنهایی که عادت ندارند بالا رفتن از کوه سخت است. این پارک جنگلی از نظر زمین شناسی جزو زاگرس شرقی و مربوط به دوران سنوزوئیک است. به همین علت جوانی و طراوت در آن موج می زند.

برای رسیدن به این منطقه باید از یک پارک جنگلی گذشت. این پارک که به پارک جنگلی مخمل کوه معروف است، 500 هکتار مساحت دارد. و جایی فوق العاده برای نشستن و تماشای آن همه سبزی ست. طبیعت زاگرس با بلوط ها شناخته می گردد. در این پارک جنگلی هم درختان بزرگ وتنومند بلوط را می بینیم که از ده ها سال پیش در این منطقه وجود داشته اند. از اینها گذشته این منطقه جنگل کاری هم شده و مساحتش بالغ بر 50 هکتار است.

تنگه شبیخون

تنگه شبیخون در دامنه مخمل کوه و بین این کوه و سفید کوه و کوه کمر سیاه واقع شده است. این تنگه علاوه بر اینکه یکی از زیباترین تنگه های لرستان است. تنگه ای تاریخی و استراتژیک هم به شمار می رود که در متون تاریخی بارها به آن اشاره شده.

نام تنگه از جنگ بین شاه عباس صفوی و شاهوردی خان که علیه او شورش نموده بود می آید. وقتی شاه عباس از شورش حاکم لرستان آگاه شد لشکرش را به این منطقه فرستاد. شب، لشکر شاه عباس در تنگه شبیخون چادر زد و اجازه نداد هیچ کس از این تنگه بگذرد و خبر حضور این لشکر را به شاهوردی خان برساند. در نهایت شاه عباس شبانه به خرم آباد حمله کرد و این منطقه را به تصرف درآورد. این تنگه، آبشار زیبایی هم دارد تا مخمل کوه تبدیل به ماکت کامل و دقیقی بگردد.

آبشار شبیخون

لرستان، عروس آبشار های ایران است. در این سرزمین بکر ده ها آبشار کوچک و بزرگ از کوه های سر به فلک کشیده جاری اند. و به این ترتیب زیبایی و طراوت بیشتری به سومین استان پر آب ایران می دهند.

آبشار های بیشه، آب سفید، نوژیان، شیرزر، چکان، وارک و گل هو، معروف ترین آبشار های لرستانند. اما در سفر به این استان، تماشا آبشار شبیخون در مخمل کوه هم خالی از لطف نیست. این آبشار زیبا بیش از هر چیز به سنگ های صیقلی بسترش معروف است. اطراف این آبشار گلسنگ هایی هستند که رنگ سبز شان در بهار جلوه ای زیبا به آن می دهد.

جاذبه های نزدیک

این منطقه نزدیک منطقه الشتر واقع شده. منطقه ای که به سراب هایش شناخته می گردد. سراب و محوطه دره کهمان، سراب کاکا رضا و منطقه شکار ممنوع گرین، از نزدیک ترین جاها به این منطقه است.

برای رزرو هتل در خرم آباد با قیمت مناسب، می توانید به صفحه رزرو هتل های خرم آباد سر بزنید.

عکس: خبرگزاری ایرنا

منبع: اسنپ تریپ

به "راهنمای رفتن به مخمل کوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای رفتن به مخمل کوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید