بومی سازی ویروس مهندسی سُرخک برای درمان سرطان، تدوین برنامه مشترک برای فاز انسانی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، گروهی از محققان در حال بومی سازی ویروس مهندسی شده مبتنی بر ویروس سرخک هستند تا بتوانند روش امیدبخشی را برای درمان بیماری سرطانی ارائه دهند که در این راستا برنامه مشترکی با ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال تدوین است.

بومی سازی ویروس مهندسی سُرخک برای درمان سرطان، تدوین برنامه مشترک برای فاز انسانی

دکتر بابک نگاهداری، مجری طرح و مدیر عامل یکی از شرکت های فعال در حوزه سلامت در گفت وگو با گردش 360 به دور دنیا گفت: در حال حاضر برای درمان سرطان روش های مختلفی مانند جراحی، شیمی درمانی و سلول درمانی با بهره گیری از سلول های بنیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ولی هیچ یک از این روش ها نتوانسته اند مشکل درمان سرطان را حل کنند، اظهار کرد: از این رو روش های نوین مبتنی بر پلتفرم های جدید در حال مطالعه است.

نگاهداری، یکی از نوین ترین و جدیدترین روش های درمان سرطان را استفاده از ویروس مهندسی انکولیتیک نام برد و یادآور شد: این ویروس ها، سلول های سالم را درگیر نمی کنند و به طور مستقیم برای نفوذ به سلول های سرطانی هدفگداری می شوند.

مجری طرح خاطر نشان کرد: این روش درمانی دارای فناوری بسیار پیشرفته است که شرکت های دارنده دانش فنی، آن را در اختیار ما قرار نمی دهند.

نگاهداری افزود: از این رو در در این شرکت اقدام به بومی سازی دانش فنی تولید انکولیتیک مبتنی بر ویروس سرخک کردیم.

وی یادآور شد: این روش برای درمان انواع سرطان ها مانند سرطان کوچک ریه، ملانوم و روده قابل استفاده است.

نگاهداری با تاکید بر اینکه فاز حیوانی این مطالعات با موفقیت سپری شده است، گفت: برای وارد شدن به فاز انسانی و تولید نیمه صنعتی این ویروس مهندسی شده برنامه ای با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شده است تا بتوانیم وارد فاز انسانی شویم.

به گفته این محقق، در صورت تایید وزارت بهداشت می توان این دستاورد را در اختیار مراکز درمانی قرار داد.

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، ویروس های انکولیتیک (Oncolytic) گونه های ویروسی طبیعی یا اصلاح شده ژنتیکی هستند که بطور انتخابی سلول های سرطانی را آلوده کرده و می کشند. چنین ویژگی ذاتی و یا اعطایی علاقه بسیاری را در به کارگیری ویروس های oncolytic به عنوان عوامل بسیار هدفمند که واسطه اثرات ضد سرطانی اتوماتیک سلول های سرطانی هستند، ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بومی سازی ویروس مهندسی سُرخک برای درمان سرطان، تدوین برنامه مشترک برای فاز انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی ویروس مهندسی سُرخک برای درمان سرطان، تدوین برنامه مشترک برای فاز انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید