آموزش تعمیر شیرآلات اهرمی

به گزارش گردش 360 به دور دنیا، شیرآلات اهرمی در فرم و شکل های متفاوتی وجود دارند و همانند شیرآلات معمولی تنها به یک شکل نیستند. مکانیسم باز و بسته و کردن و هم چنین سرد و گرم کردن آب در این شیرآلات تنها با استفاه از یک دسته انجام می گردد و از این رو کاربرد آسان تری دارند. بیش ترین مسئله ای که برای این نمونه از شیرهای آب ایجاد می گردد، آسیب دیدن واشر اورینگ می باشد. آن چه که در این مطلب از ما برای شما آماده نموده ایم، نحوه تعمیر این گونه شیرآلات می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش تعمیر شیرآلات اهرمی

مرحله اول

در مرحله اول شیر اصلی آب که در زیر سینک روشویی واقع شده است، به طور کامل ببندید. پس از انجام این کار شیر آب را چک کنید تا از بسته بودن کامل آب اطمینان حاصل کنید. اگر تصمیم به تعمیر شیر اهرمی حمام دارید، باید در ابتدا شیر آب مرکزی کل ساختمان را به طور کامل ببندید. بهتر است در همین آغاز کار مطالعه ای در خصوص قسمت های داخلی این گونه شیرآلات داشته باشید تا در موقع باز کردن و مونتاژ دوباره قطعات آن با مشکل رو به رو نشوید.

مرحله دوم

قسمت تخلیه آب روشویی را با استفاده از یک درپوش یا هر وسیله ای دیگر بپوشانید تا اجزاء ریز باز شده شیرآلات به داخل راه آب نرود.

مرحله سوم

وسایل مورد احتیاج برای انجام کار را آماده کنید. بعضی مواقع شرکت های سازنده شیرآلات یک کیت تعمیر در هنگام خرید، به خریدار ارائه می دهند که تمامی ابزار لازم برای انجام این کار در آن وجود دارد. از جمله ابزاری که اجرای عمیرات لازم است آچار آلن و آچار فرانسه می باشد.

مرحله چهارم

در صورت دسترسی، بهتر است به دستورالعمل مربوطه مراجعه کنید تا با چگونگی قرار دریافت اجزا شیر آب آشنا شوید تا در هنگام جداسازی و مونتاژ با مشکل رو به رو نشوید. شیرآلات اهرمی اجزاء مختلی دارند که آشنایی با آن ها برای مونتاژ دوباره لازم است.

مرحله پنجم

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، جدا کردن دسته آن می باشد. این المان عموما دارای یک دسته است که حول یک محور می چرخد. زمانی که دسته را باز می کنید باید یک درپوش فلزی و یک واشر کوچک یا همان حلقه تنظیم را در زیر آن ببینید. برای باز کردن دسته می توانید از آچر آلن استفاده نموده و به یاری آن دسته را در جای خود شل نموده و به عقب بکشید تا دسته بیرون بیاید.

مرحله ششم

اگر شیر آب نشتی دارد، می توانید به راحتی نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. لبه یک چاقو را زیر شکاف بالای واشر ببرید و آن را جدا کنید. توجه داشته باشید در صورتی که ابزار مناسب برای انجام این کار در اختیار دارید با استفاده از آن این کار را انجام دهید.

  • حلقه را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
  • پس از انجام این کار شیر آب را بسته و آب را باز کنید. اگر هنوز شیر چکه می کرد، آن را دوباره باز نموده و حلقه را سفت تر کنید.
  • توجه داشته باشید که حلقه نباید زیاد سفت گردد، چرا که در این صورت برای باز کردن شیر آب با مشکل رو به رو می شوید.
  • اگر با انجام این کار چکه کردن آب حل نشد، باید به فکر خرید یک شیر جدید باشید. چرا که در بسیاری از موارد تعمیر این گونه شیرآلات کمی سخت بوده و تعویض کلی آن آسان تر می باشد. اما با این حال اگر تصمیم به تعمیر آن دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

مرحله هفتم

کلیه اجزاء شیر آب را جدا کنید. اگر آب زیادی از زیر شیر خارج می گردد، به احتمال زیاد قسمتی از شیر آب شکسته است. به آرامی کلیه اجزاء شیر آب را جدا کنید. اما در حین انجام این کار به چگونگی قرار دریافت قسمت های مختلف توجه کنید تا در هنگام بستن آن با مشکل رو به رو نشوید. برای این کار می توانید از قسمت های مختلف در هنگام باز کردن عکس بگیرید.

  • درپوش فلزی بالای شیر آب را با استفاده از انبر دست جدا نموده و سپس دهانه را باز کنید.
  • واشر پلاستیکی را جدا کنید. اگر این کار با استفاده از انبر دست انجام نشد باید از ابزار ویژه برای انجام این کار بهره ببرید.
  • پس از انجام این کار توپی را جدا کنید.

مرحله هشتم

توپی شیر را مورد آنالیز قرار دهید و مطمئن شوید همه جای آن سالم بوده و دچار خوردگی یا آسیب نشده است. در صورتی که سطح آن حالت زنگ زده داشت، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای تعویض آن باید به دنبال نمونه ای باشید که دقیقا سایز آن با سایز توپی شیر برابر باشد. اما تفاوت در جنس آن مسئله مهمی نیست. جنس پلاستیکی این توپی ها ارزان ترند اما نمونه های برنجی از طول عمر بیش تری برخوردار می باشند.

اگر پس از آنالیز توپی احساس کردید سطح آن جرم گرفته، می توانید از سرکه سفید برای اسکراب کردن آن بهره ببرید. (محل قرارگیری توپی در بالای شیر آب بوده و کنترل جریان آب را بر عهده دارد)

مرحله نهم

در این مرحله دو فنر شیر را با استفاده از انبر دم باریک با دقت جدا کنید. در صورتی که برای انجام این کار انبر دست دم باریک در اختیار ندارید می توانید از یک مداد بهره ببرید. اگر فنرها دچار زنک زدگی شده باشند، باید نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید.

مرحله دهم

قسمت انتهایی شیرهای آب اهرمی، واشر اورینگ می باشند که باید مورد آنالیز قرار گیرند. اگر این قسمت دچار آسیب یا خوردگی شده است، آن را بریده و با یک نمونه جدید جایگزین کنید. قبل از استفاده از واشر اورینگ جدید با همان قبلی، آن را با استفاده از گریس مخصوص چرب کنید.

مرحله آخر

پس از آنالیز کلی تمامی قسمت ها و تعویض یا تعمیر آن ها، نوبت به مونتاژ دوباره شیر می رسد. پس از بستن شیر آب، فلکه زیر سینک روشویی را باز کنید تا از چکه نکردن شیر آب اطمینان حاصل کنید.

منبع: ساختمانچی

به "آموزش تعمیر شیرآلات اهرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تعمیر شیرآلات اهرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید